کابینت

جزیره آشپزخانه و کاربرد انواع آن در آشپزخانه های مختلف

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان جذاب با قابلیت های زیاد است که مشکل کمبود کابینت را تا حد زیادی برای هر آشپزخانه ای برطرف می کند تا به آن نظم بیشتری بدهید و علاوه بر آن می توانید سینک ظرفشویی و یا اجاق گاز رومیزی را بر روی آن نصب کنید و سبک دکوراسیون آشپزخانه خود را به کلی تغییر دهید. جزیره در انواع و طرح های مختلف بوده و می توانید از آن برای آشپزخانه های بزرگ و کوچک به شکل های مختلف بهره ببرید.

جزیره آشپزخانه

 

با توجه به اسمی که جزیره آشپزخانه دارد حتما برای هرکسی ممکن است یا خیلی تازه باشد و یا خیلی عجیب. سال ها است که آشپزخانه های ایرانی را به صورت اپن طراحی می کنند که اطراف آن به جای وجود دیوار، میز کانتر احتمالا احاطه کرده است. اما آشپزخانه هایی که در مرکز آنها یک میز کانتر به شکل مستقل قرار گرفته است به عنوان جزیره آشپزخانه شناخته می شوند. در حقیقت جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل و جداگانه است که در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد و کاملا از کابینت ها و پیشخوان های دیگر آشپزخانه جدا است.

انواع جزیره آشزخانه

جزیره آشپزخانه در واقع یک قطعه چند کاره است که علاوه بر اینکه به زیبایی آشپزخانه می افزاید کارایی بسیار زیادی برای ما به همراه دارد و به همین دلیل این روزها در طراحی دکوراسیون هر آشپزخانه ای تبدیل به یک نیاز ضروری شده است مخصوصا اینکه در نحوه کار هر خانمی در امر آشپزی در کنار تغییرات ظاهری کمک های زیادی کند. حکم و وجود جزیره در وسط اشپزخانه به منزله یک پیشخوان اضافی و گرفتن جای بیشتر نیست بلکه یکی از مزایای آن ایجاد فضای بیشتر برای وسایل داخل آشپزخانه است. با اضافه کردن گاز، سینک ظرفشویی و صندلی به جزیره آشپزخانه، آن را تبدیل به مرکز فعالیت های داخل آشپزخانه می کند.

کاربرد جزیره آشپزخانه

 

البته اگر قصد استفاده از جزیره آشپزخانه را دارید باید به ابعاد آشپزخانه تان توجه داشته باشید که آیا با قرار گرفتن یک کانتر جداگانه در مرکز آشپزخانه تان فضای کافی در دسترس خواهد بود یا نه؛ هرگز استفاده از  هر نوع جزیره ای برای آشپزخانه های کوچک توصیه نمی شود و چرا که وجود آن مانع از این می شود تا به راحتی کارهای لازم را انجام دهید اما اگر آشپزخانه منزل تان بزرگ است باید با در نظر گرفتن اندازه آشپزخانه ابعاد جزیره را مشخص کنید تا تمام کارها را راحت انجام دهید و علاوه بر آن به حفظ زیبایی ظاهری آشپزخانه هم کمک کند.

کاربردهای جزیره در آشپزخانه

حتما بخوانید: کابینت جزیره ای چیست؟

نا گفته نماند که جزیره همیشه جایی در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. اگر آشپزخانه تان کوچک است می توانید جزیره را جایی بین اتاق نشیمن و آشپزخانه بگذارید و حتما جزیره را در هر کجا که قرار دادید در فاصله ای مناسب از دیوارها و کابینت ها و سایر وسایل های دیگر قرار دهید تا مانع از رفت و آمد نشود.

غالبا ارتفاع استاندارد برای جزیره 90 سانتی متر است. اما اگر می خواهید از جزیره آشپزخانه به عنوان سطح کار استفاده کنید ارتفاع 70 الی 75 سانتمتر کاملا مناسب خواهد بود. اگر قصد دارید از جزیره به منظور سرو وعده های غذایی استفاده کنید باید سطح فاصله نشیمن صندلی با سطح جزیره 30 سانتی متر باشد. گرچه سطح فاصله بین صندلی و پیشخوان جزیره با توجه به ارتفاعی که دارد تعیین می شود.

 

جزیره آشپزخانه مخصوص کار

ممکن است برخی از افراد در نگاه اول تصور کنند که جزیره آشپزخانه برای ایجاد زیبایی بیشتر در نمای داخلی فضای منزل به کار می رود و به نوعی به آشپزخانه جلوه دادن مورد استفاده قرار می گیرد اما همان طور که در ابتدا هم اشاره کردیم تنها هدف جزیره به این موضوع محدود نمی شود و بیشتر هدف از آن برای ایجاد فضای بیشتر جهت مرتب کردن یکسری از وسایل و مخصوصا وسایل ضروری مربوط به آشپزخانه است و در بسیار مواقع از آن به منظور میز کار استفاده می کنند.

گرچه سبک طراحی برخی از جزیره ها الهام گرفته شده از سبک روستایی بوده و دارای قفسه های باز و بدون در و همچنین با جای زیاد هستند و برای هر آشپزخانه ای می تواند کاملا مناسب باشد و تنها عیب آن شاید دراین باشد که مرتب نگهداشتنش قدری سخت است و از این بابت باید به تمیزی و مرتب بودن آن دقت بیشتری داشته باشید.

جزیره آشپزخانه مخصوص انبار وسایل مختلف

شاید بتوانیم بگوییم که جزیره مخصوص انبار وسایل مختلف است که به نوعی شبیه به یک کمد در وسط آشپزخانه است که بدون سینک ظرفشویی و گاز است و به عنوان یک کابینت مورد استفاده قرار می گیرد.

ذخیره وسایل در جزیره آشپزخانه

جزیره میز غذاخوری آشپزخانه شما

اگر دور جزیره صندلی بگذارید از آن می توانید به عنوان میز غذاخوری هم استفاده کنید و این کار کاملا شیک و جذاب است اما باید نحوه قرار گرفتن صندلی ها در اطراف جزیره به شکلی باشد تا همه افراد در زمان سرو غذا کاملا راحت باشند و باید دارای فضای کافی برای قرار گرفتن زانوها در زیر زیره وجود داشته باشد و به همین دلیل لبه های پیشخوان در سمت صندلی باید به اندازه 60 سانتی متر از جزیره بیرون باشد.

جزیره جهت کارهای آشپزی

یکسری از مدل های جزیره هستند که از آنها می توانید تنها برای کار آشپزی و پخت و پز استفاده کنید. در این مدل از جزیره آشپزخانه اجاق گاز روی آن تعبیه شده است و بدین ترتیب خانم خانه تمام کارهای پخت و پز منزل را با تسلط بیشتر به فضای اطراف می تواند انجام دهد ولی تنها عیب این نوع جزیره در این است که ریخت و پاش بیشتری را به همراه دارد و باید پس از اتمام کارتان آن را مرتب کنید تا آشپزخانه شلخته و بی نظم نشان داده نشود.

جزیره مخصوص آشپزی، ظرفشویی و سرو غذا

البته از جزیره هم می توانید به طور همزمان برای پخت و پز یا ظرفشویی و سرو وعده های روزانه استفاده کنید. به این صورت که در یک طرف آن که اجاق گاز قرار دارد برای کار آشپزی و از سمت دیگر آن جهت سرو غذا استفاده کنید و حتی می توانید برای ایجاد تمایز بین این دو قسمت روی سمتی از جزیره آشپزخانه که جهت سرو غذا است از انواع سنگ استفاده کنید.

انواع مختلف جزیره آشپزخانه

انواع جزیره اشپزخانه

جزیره آشپزخانه متحرک یا میز چرخ‌دار

در واقع یک میز چرخ دار به عنوان جزیره می تواند برای آشپزخانه های کوچک مفید فایده باشد تا در صورت نیاز آن را در دسترس بگذارید و در سایر مواقع آن را در گوشه ای قرار دهید معمولا ابعاد جزیره آشپزخانه متحرک 60 در 90 سانتی متر است.

جزیره به شکل ال

اگر به دنبال این هستید که پیشخوان جزیره فعالیت های شما را زیاد محدود نکند می توانید از سبک طراحی آن را به شکل ال انجام دهید تا از یک طرف آن برای آشپزی و از یک طرف دیگرش به عنوان میز غذاخوری یا حتی سینک ظرف شویی استفاده کنید.

جزیره به شکل تی T

سبک های طراحی میزهای جزیره هرگز محدود نیست و اگر جزیره آشپزخانه تان کوچک است و فقط دارای اجاق گاز یا سینک ظرفشویی است می توانید یک میز غذاخوری در کنار آن بگذارید و بدین طریق به فضای آشپزخانه نظم بیشتری بدهید.

قیمت جزیره آشپزخانه

قیمت جزیره آشپزخانه با توجه به ابعاد و نوع جنس و کاربردی که دارد و همچنین با توجه به اجرای کار متغییر است. بهترین کار در این است که سبک جزیره آشپزخانه مناسب تان را شناسایی کنید تا راحت تر قیمت آن را بتوانید از طریق کارشناسان مربوطه تخمین بزنید.

جمع بندی: اکنون با توجه به شناختی که از جزیره آشپزخانه و انواع پیدا کرده اید حتما خیلی راحت تر می توانید نوع طرح و سبک جزیره مناسب منزل تان را تشخیص دهید. جزیره یک روش ایده آل و کاملا مقرون به صرفه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است که فضای لازم برای جمع و جور کردن وسایل های خرده ریز را به خوبی فراهم می کند و حتی می توانید به شکل های مختلف از آن برای کار آشپزی و ظرف شستن و حتی سرو غذا بهره ببرید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا