پارکت لمینت

آموزش نصب پارکت لمینت

چگونه پارکت لمینت را نصب کنیم؟

آموزش نصب پارکت لمینت یک مهارت و هنر است که با یاد گرفتن اصولی آن می ‌توانید با مهارت خود و چیدنش صحیح الوارهای لمینت در کنار هم به زیبایی هر فضایی بی‌افزایید. هر کاری مستلزم یادگرفتن است، آموزش نصب پارکت لمینت را به صورت کاملا تئوری می ‌بینید و متوجه می ‌شوید که نصب آن از پارکت چوبی به مراتب راحت‌تر است، به طوری که حتی بعد از خواندن توضیحات می ‌توانید یک اتاق کوچک را به تنهایی کفپوش کنید، پس با ما همراه باشید.

آموزش نصب پارکت لمینت

در این مقاله قصد داریم، تمام مراحل مهم و اصلی نصب لمینت را از ابتدا تا انتها برای‌تان توضیح دهیم. در آموزش نصب پارکت لمینت با تفاوت‌ های آن با نصب پارکت تمام چوب بیشتر آشنا خواهید شد. ابزارهای مهم و ضروری برای شروع کار را معرفی می‌ کنیم. هر کاری ریزه کاری ‌های خاص خودش را دارد، بنابراین پس از خواندن این مقاله صرفا با نکات اصلی نصب پارکت لمینت آشنا می‌ شوید و برای بهتر شدن در این کار باید به طور حرفه این کار را دنبال کنید.

7 تفاوت عمده در نصب پارکت چوبی و نصب پارکت لمینت

 1. در زیر پارکت لمینت اول باید فوم سایلنت نصب و سپس لمینت را نصب کنند، در حالی که پارکت چوبی نیاز به فوم ندارد.
 2. پارکت لمینت در هم کلیک می ‌شود، ولی پارکت چوبی کلیک ندارد و با چسب نصب می ‌گردد.
 3. پارکت، تکه ‌های چوب برش خورده است که می ‌تواند در تکه ‌های و ابعاد مختلف باشد. تکه‌ های چوب بنا به درخواست مشتری براساس طرح و جنس چوب مورد نظرش و به صورت سفارشی سازی شده تهیه و ارائه می ‌کنند.
 4. برای نصب پارکت به یک نصاب حرفه ای و با تجربه نیاز است، در حالی که لمینت را افراد غیر حرفه‌ ای هم می‌ توانند آن را نصب کنند.
 5. بعد از نصب پارکت چوبی، سطح روی آن را سمباده می ‌زنند، تا صاف و یک دست شود، و سپس روی آن روغن خود رنگ یا روغن جلا می‌ زنند، تا طرح و رنگ پارکت مشخص شود. اگر بخواهید در آینده رنگ آن را عوض کنید، می ‌توانید از نصاب بخواهید از رنگ ‌های تیره و روشن استفاده کند.
 6. لمینت تا سال ‌ها دوام می ‌آورد و طول عمر بیشتری نسبت به پارکت چوبی دارد. پارکت، چون از چوب طبیعی است، سایش بیشتری دارد، و با توجه به نوع چوب حداقل هر 2 سال یا حداکثر 5 سال یکبار باید سطح روی آن ساب زده شود و ترمیم‌ های لازم نظیر اصلاح رنگ پریدگی‌ ها صورت گیرد.
 7. با توجه به اینکه پارکت از چوب طبیعی است و طرح و رنگ زنده‌تری دارد، قیمت آن گران و نصبش مشکل‌تر بوده و زمان بیشتری لازم دارد. اما نصب لمینت برای یک خانه 100 متری یک روزه انجام می ‌شود.

نحوه نصب پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت از موضوعات مهمی است که حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم زیرا عدم نصب صحیح پارکت لمینت موجب می شود که سطح یکنواختی نداشته باشیم  و بین لمینت ها درز داشته باشیم.حرفه ای بودن نصاب در این مورد نقش عمده ای دارد به همین دلیل اکیدا توصیه می کنیم که از نصاب های حرفه ای در این زمینه استفاده کنید و چندین میلیون  پارکت را به خاطر یک نصاب ارزان از بین نبرید.

مراحل نصب پارکت لمینت

اولین مورد قبل از نصب پارکت این است که کفی که قرار است روی آن پارکت لمینت نصب شود حتما زیر سازی مناسبی داشته باشد زیرا کوچک ترین مشکل و ناهمگونی کا رباعث می گردد که پارکت لمینت دچار مشکل شود. دومین مورد که بسیار بایستی به آن دقت شود این است که پارکت لمینت حتما ۲۴ ساعت قبل از نصب می بایست که در محیط قرار بگیرد تا  این که هم دما گردد. پس از انکه لمینت ها را از داخل کارتن درآوردیم تک تک کارتن ها چک شود تا لبه های آن مشکل دار نباشد.

سپس بنا به نظر مشتری باید تصمیم گیری کنیم که پارکت لمینت ها افقی نصب شود و یا عمودی.سپس در گوشه های دیوار لقمه هایی قرار می دهیم تا فاصله انقباض و انبساط تنظیم گردد.اگر لقمه گذاری به درستی انجام نگیرد موجب می شود که پارکت درز دارشده و یا ورم بکند لذا این کار بایستی توسط نصاب حرفه ای صورت گیرد.

انجام موارد بالا و همچنین استفاده از فوم سایلنت باعث می شود که سطحی زیبا و یکنواخت داشته باشیم.دکورچوب در این زمینه با داشتن نصابان حرفه ای کمک می کند تا در انجام نصب پارکت لمینت به شکل حرفه ای کار صورت گیرد.

حتما بخوانید: اشتباهات رایج نصب پارکت لمینت

ابزارآلات و اقدامات ضروری جهت نصب پارکت لمینت

 • کف ساب پارکت
 • رطوبت سنج دیجیتال
 • کف ساب بتنی پارکت
 • کاردک پارکت چوبی
 • چاقو تیغه دار یا کاتر و یا اره دستی
 • رنده برقی مخصوص پارکت لمینت
 • گیره نصب پارکت لمینت
 • چکش
 • متر نواری
 • مداد
 • عینک و دستکش برای محافظت در زمان نصب

برای خرید پارکت لمینت به فروشگاه دکورچوب مراجعه کنید.

مراحل نصب پارکت لمینت

1- کارهای لازم برای آماده سازی کف اتاق

 • از سالم بودن کف اتاق و عدم وجود رطوبت اطمینان حاصل کنید. با استفاده از رطوبت سنج دیجیتال میزان رطوبت موجود در کف اتاق را بررسی کنید. از آنجایی که نمی‌شود در زمین رطوبتی وجود نداشته باشد، حداکثر رطوبت مجاز برای نصب کفپوش لمینت 12 درصد است.
 • اگر به تازگی کف اتاق را سیمان کرده ‌اید و منتظر هستید تا خشک شود، باید با توجه به خضامت سیمان کامل صبر کنید، تا خوب خشک شود، سپس کف اتاق را با جارو برقی کاملا تمیز کنید، تا عاری از هر نوع گرد و غباری باشد.
 • کف اتاق باید حتما همسطح باشد و قسمت‌ های ناصاف و ناهموار را ساب بزنید و با ملات‌ های ترمیمی سطح کف را صاف و یک دست کنید.
 • کفپوش لمینت یا پارکت چوبی را حداقل به مدت 48 ساعت در اتاق مورد نظر بگذارید تا بماند. علت این کار است که دمای لمینت با دمای فضای اتاق سازگار شود. بهترین دما 15 تا 22 درجه سانتیگراد است و در صورت فعال بودن سیستم گرمایشی، دمای آن بیشتر از 28 درجه سانتی گراد نباشد. ترجیحا سعی کنید براساس دمای ایده آل کار نصب پارکت لمینت را پیش ببرید.
 • در صورتی که می‌خواهید لمینت را بر روی سرامیک یا موزاییک نصب کنید، از لق نبودن تایل ‌های سرامیک یا موزاییک مطمئن شوید. پس از اطمینان از سالم بودن کف و یکدست بودن آن، کف را خوب تمیز کنید.

حتما بخوانید: نصب پارکت لمینت بر روی سرامیک

2- نصب فوم سایلنت یا لایه بخاربند

حالا نوبت فوم سایلنت است. فوم در واقع یک نوع عایق صدا و رطوبت و همچنین یک پوشش محافظ برای لمینت است. استفاده از این نوع فوم در زیر کار، شما را از سر و صداهای زیاد  پارکت لمینت نجات می ‌دهد، حتی در صورت افتادن کمتر احساس درد می‌ کنید.  قبل از نصب پارکت اول باید رول فوم را را سرتاسر اتاق پهن کنید. حتما فوم را به شکلی پهن کنید که به اندازه 5 سانتی متر آن روی هم قرار بگیرد و روی آن از نوار چسب بزنید و از لب به لب قرار دادن آنها یا به اصطلاح اورلپ کردن خودداری کنید.

فوم پارکت

استفاده از فوم از نفوذ آب و رطوبت به پارکت، از زیر زمین جلوگیری می‌ کند. البته فوم‌ های مختلفی در بازار موجود است، ولی بهترین آنها فوم سایلنت است. در صورتی که قرار است، کار را در زیر زمین و یا بر روی کف بتنی اجرا کنید، باید در زیر فوم از یک لایه بخاربند جهت محافظت از لمینت در مقابل رطوبت نصب کنید.

نکته: در زمان پهن کردن فوم، آن در فقط بر روی زمین پهن نکنید. باید 2 سانتیمتر از فوم بر روی دیوار بچسبانید.

3- نصب پارکت لمینت

وقتی که فوم را روی کف نصب کردید، وقت آن است که لمینت را روی آن نصب کنید. اما قبل از این کار باید سطح روی فوم را خود تمیز کنید. وقتی که باکس ‌های پارکت لمینت را باز کردید، تک تک الوارها را خوب بررسی کنید، تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید. هیچ کدام از الوارها نباید ترک یا شکسته باشند. حالا باید مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

 • اول عرض اتاق را اندازه گیری کنید. عرض اولین و آخرین ردیف الوارها نباید از 9 سانتیمتر کمتر باشد. اگر کمتر از 9 سانتیمتر بود، باید از عرض ردیف اول  پارکت لمینت ‌ها کم شود. برای این کار می‌ توانید از اره تیز برای بریدن آنها استفاده کنید.
 • از هر طرف بین 8 میلیمتر تا 1 سانتی متر فضا بین لمینت و دیوارها را خالی بگذارید. برای این کار می ‌توانید از چند قطعه چوب با قطر 1 سانتیمتر انجام دهید. مطابق شکل زیر می‌ توانید این کار را انجام دهید، البته می ‌توانید با چسب پهن تکه ‌های چوب را به دیوار بچسبانید.
 • همان طور که در تصویر بالا می ‌بینید، باید اولین ردیف تخته پارکت لمینت را با رعایت فاصله 1 سانتیمتر از دیوار قرار دهید. حالا پس از نصب تخته اول، به ترتیب تخته ‌های بعدی را نصب می ‌کنید و کار را پیش می ‌برید.
 • همین طور که تخته ‌های پارکت لمینت را در یک ردیف نصب می‌ کنید، برای چفت شدن پارکت لمینت در تخته لمینت قبلی، باید مثل تصویر زیر از چکش پلاستیکی این کار را انجام دهید. هیچ وقت نباید با چکش به طور مستقیم به لمینت ضربه بنزید تا در تخته پارکت لمینت مقابلش چفت شود. یک تکه چوب در جهت آن بگذارید و به آن تخته با چکش ضربه بزنید، با این کار از آسیب دیدن لمینت پیشگیری می‌ کنید. با این کار دیگر هیچ فاصله ‌ای میان ردیف ‌ها وجود نخواهد داشت.

حتما بخوانید: نصب پارکت لمینت بر روی پله

نصب پارکت لمینت  در منزل

پس از خرید پارکت لمینت مناسب برای منزل و یا محیط کارمان نوبت به نصب پارکت لمینت می رسد. نصب لمینت موضوعی است که به ظاهر شاید آسان به نظر برسد ولی در عمل دارای نکات و ریزکاری های زیادی است که اگر این نکات و ریزه کاری ها به دقت صورت نگیرد پارکت لمینت دچار مشکلات زیادی در آینده خواهد شد.

مشکلاتی از قبیل: درز بین پارکت، باد کردن پارکت، شکستگی پارکت لمینت و… به دلیل موضوعات فوق حتما توصیه می کنیم از نصابان حرفه ای و کار بلد در نصب پارکت لمینت استفاده شود. پارکت لمینت های ایشیک، هیرو، زنیت و فلورپن به دلیل نصب پذیری خوب و همین طور راهنمای نصب مناسب از جمله لمینت هایی هستند که نصابان راغب به نصب آن هستند.

حتما بخوانید: هزینه نصب پارکت لمینت

نکات مهم نصب لمینت

نکته بسیار مهمی که در نصب لمینت بایستی به آن دقت نمود میزان گرمایش از کف  و همین طور رطوب کف محل نصب پارکت لمینت می باشد. نویسنده بنا به تجربه شخصی مشاهده نموده است که بیش از ۸۰ در صد موضوعاتی که در نصب پارکت لمینت اتفاق افتاده است، به دلیل این عدم دقت در این دوتا موضوع است.

حتما هنگام خرید در صورتی که کف محلتان این دوتا موضوع را داشت فروشنده را مطلع فرمایید. زیرا بسیاری از خرید پارکت لمینت ها بخصوص نوع ارزان قیمت آن قابلیت این را ندارند که در قسمت هایی که دارای گرمایش از کف هستند نصب گردند. قسمت هایی که دارای گرمایش از کف هستند حتما می بایست که دمای سیستم گرمایش از کف به حداقل برسد و سپس به آرامی دما بالا برود همین طور از فوم سایلنت های مخصوصی در زیر پارکت لمینت استفاده گردد. نکته مهمی که در هنگام نصب پارکت لمینت در این محیط ها می بایستی دقت گردد این است که پارکت لمینت حتما ۴۸ ساعت قبل از نصب در محیط قرار داشته باشد.امیدواریم از مطالعه این مقاله از سری مقالات مجله دکورچوب لذت برده باشید.

نحوه نصب پارکت لمینت در قسمت های چارچوب در و لوله ها

طبق مراحلی که تا به اینجا توضیح دادیم، می ‌توانید کف اتاق را کفپوش کنید، اما قسمت ‌هایی مثل اطراف چارچوب در و لوله‌ های شوفاژ روش خاص خودش را دارد که در ادامه به آن می ‌پردازیم. برای این که بتوانید این قسمت ‌ها را کفپوش کنید و به نوعی کار را تر و تمیز انجام دهید، باید از الگو برش خاص همان نقطه و با استفاده از گردبرها،پارکت لمینت را به گونه ‌ای برش بزنید که راحت نصب شود و هم زیبایی خودش را حفظ کند و بریدگی تخته لمینت مشخص نباشد.

حالا پس از نصب کامل لمینت در کف اتاق، نوبت آن است که تکه چوب ‌هایی که برای ایجاد فاصله یک سانتیمتری بین دیوار و تخته ‌های لمینت گذاشته بودید را بردارید و سپس قرنیزها را نصب کنید. علت اصلی ایجاد فضای خالی بین دیوار و لمینت ‌ها به این خاطر است که تا در زمان انبساط فضای کافی وجود داشته باشد، تا با پدیده ‌های ناخوشایند چون باد کردن قسمتی از لمینت نباشیم.

سفارش نصب پارکت لمینت در تهران

 اگر شما نصاب نبوده ‌اید و هیچ تجربه ‌ای در نصب لمینت نداشته‌ اید با آنچه خواندید می ‌توانید اولین تجربه خود را داشته باشید و فضای کوچکی را با یک مدل لمینت ارزان قیمت کفپوش کنید، اما ما توصیه می‌کنیم، حداقل یکبار در کنار یک نصاب خوب و حرفه ‌ای این کار را تجربه کنید و سپس خود تحت نظر او کار نصب لمینت را شروع کنید. آموزش نصب پارکت لمینت به طور کاملا تئوری در این مقاله آمادکی کافی، برای شروع کار را در شما ایجاد کرده است. حالا وقت آن دست به کار شوید، در صورت تمایل نیز می توانید با شرکت دکورچوب تماس گرفته تا نیروی متخصصب با برای شما نصب پارکت لمینت را انجام دهد.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید..

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا