دکوراسیون

اتاق خواب مستر را با رعایت اصول چیدمان صحیح کاملا بی عیب و نقض کنید

بسیاری از طراحان و متخصصان دکوراسیون داخلی بر این باورند که استفاده از کاغذ دیواری فاکتور بسیار مهمی برای هر منزل به شما می‌رود. بنابراین، استفاده از کاغذ دیواری را منوط به یک اتاق یا یک پذیرایی نکرده اند و برای هر قسمت منزل متناسب با نوع موقعیت مکانی، تنوع بسیار زیادی در کاغذ دیواری وجود دارد. یکی از بخش‌های بسیار مهم هر منزل اتاق خواب مستر است که در ادامه بیشتر با این نوع اتاق خواب آشنا می‌شویم.

اتاق خواب مستر چیست؟

بزرگترین و مهمترین اتاق خواب هر منزل را اتاق خواب مستر می‌دانیم. اتاق خوابی که برای اجرای ایده‌های خودمان به هیچ محدودیتی بر نمی‌خوریم را اتاق خواب مستر می‌گویند. به زبان ساده‌تر، بزرگترین و مهمترین اتاق خواب هر خانه را اتاق خواب مستر می‌گویند. این اتاق خواب ها به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد؛ بیشتر در اختیار زوج های جوان یا والدین قرار می‌گیرند.

ویژگی های منحصر به فرد اتاق مستر چیست؟

اتاق خواب مستر تنها اتاق خوابی ست که سعی می‌شود تمامی نکات و اصول دکوراسیون داخلی را در آن رعایت کنند. این اصول را در ادامه کامل‌تر بیان خواهیم کرد، مانند:

 • یک تخت خواب بزرگ دو نفره
 • دو میز پاتختی
 • یک میز آرایش نسبتا بزرگ
 • چندین کمد برای لباس و یک آیینه قدی بزرگ
 • حمام و سرویس بهداشتی مستقل از منزل
 • روشنایی اتاق خواب مستر
 • فضایی دنج در اتاق خوب مستر یا اتاق نشیمن

حتما بخوانید: کاغذ دیواری اتاق مستر چیست و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

چینش وسایل در اتاق خواب مستر

انتخاب تخت خواب دو نفره

چیدمان درست و اصولیه اتاق خواب مستر است که آن را تبدیل به اتاق خواب مستر می‌کند. اولین قدم دکوراسیون داخلی، انتخاب تخت خواب مناسب و متناسب با فضای اتاق است. تخت خواب‌ها، جزء لاینفک هر اتاق خواب مستر محسوب می‌شوند. نوع و سایز تخت خواب‌های دو نفره اتاق مستر بر اساس هارمونی که با کاغذ دیواری ایجاد می‌کنند بسیار حائز اهمیت هستند. در اکثر مواقع رنگ کاغذ دیواری با رنگ تخت خواب در یک تناژ رنگی قرار می‌گیرند.

در برخی از دکوراسیون‌های داخلی علاوه بر رنگ کاغذ دیواری به ارتفاع تخت خواب نیز توجه ویژه‌ای می‌شود. این تخت خواب‌ها که فاصله کمی با زمین دارند، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشند و باعث می‌شوند که کاغذ دیواری این اتاق بیشتر از قبل به چشم بیاید، در اینجا چند نمونه از این نوع دکوراسیون داخلی را مشاهده می‌کنیم.

انتخاب پاتختی

معمولا همزمان با خرید و انتخاب تخت خواب، از تنوع چشمگیر پاتختی‌ها حیرت زده خواهید شد. پاتختی یکی از اصلی‌ترین اجزا هر اتاق مستر و هر تخت خواب به شمار می‌روند. پاتختی‌ها اکثرا ارتفاع کمی با لبه تخت دارند و کاربرد آنها معمولا جهت وسایلی است که در زمان انتهایی شب و ابتدایی صبح به آنها احتیاج خواهید داشت. مانند دارو، آب، ساعت و حلقه.

ارتفاع اکثر پاتختی‌ها از زمین 15 تا 18 سانتی متر و طول هر کدام بسته به ارتفاع تخت خواب متغیر بین 50 تا 70 سانتی متر متغیر است.

برای انتخاب رنگ پاتختی‌ها به رنگ کاغذ دیواری اتاق و رنگ تخت خواب توجه ویژه‌ای داشته باشید. چرا که انتخاب رنگ ناهمگون با تخت خواب و کاغذ دیواری باعث شلخته جلوه دادن محیط اتاق خواب مستر می‌شود. در اینجا چند نمونه از اتاق‌هایی که رنگ کاغذ دیواری آنها با پاتختی در یک طیف رنگی ست مشاهده می‌کنید.

یک میز آرایش نسبتا بزرگ

برای انتخاب میز آرایش انواع مختلفی وجود دارد. از میزهای آرایش کلاسیک گرفته تا میزهای سلطنتی و کشودار، ولی قبل از آن بهتر است چند نکته را با خودتان مرور کنید:

 • آیا اتاق خواب مستر، به قدر کافی بزرگ است؟
 • هارمونی رنگ های اتاق مستر در چه تناژ رنگی است؟
 • چیدمان اتاق من، جایی برای میز لوازم آرایش دارد؟
 • میز لوازم آرایش را با سرویس خواب یکجا خریداری کنم؟

شاید پاسخ به این سوال‌ها در قدم اول کافی باشد که بدانید دقیقا باید دنبال چه میز آرایشی بگردید. ولی پیشنهاد ما به شما قبل از هرچیز توجه ویژه به کاغذ دیواری اتاق است. فراموش نکنید که قبل از خرید، باید سازگاری اجزاء اتاق خواب با یکدیگر را در راس کار امور قرار دهید.

چندین کمد برای لباس و یک آیینه قدی بزرگ

برخی از اتاق‌های مستر به قدر کافی بزرگ هستند که بتوان در آن یک اتاق مخصوص لباس داشت. ولی برای بیشتر اتاق خواب های مستر معمولا از ترکیب کمدهای مدرن ریلی با حالت درب بسته استفاده می‌کنند. بنابراین افرادی که فرصت ندارند همیشه کمد را مرتب نگاه دارند، به راحتی با بستن درب می‌توانند زیبایی اتاق خواب خود را حفظ کنند.

داشتن آیینه قدی، گزینه است که  زیبایی اتاق خواب مستر را چندین برابر می‌کند. چه بسا، بسیاری از کمد ها تمام شیشه هستند و نیازی به هزینه اضافی برای گرفتن آیینه قدی نیست.

روشنایی اتاق خواب مستر

اتاق خواب مستر از آن دسته اتاق هایی است که در ساعاتی غیر از زمان خواب نیز ممکن است به کررات به آن سر بزنید، از تعویض لباس گرفته تا آماده شدن برای مهمانی‌های خود را در آنجا انجام می‌دهید بنابراین، انتخاب نور مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر اتاق خواب مستر دارای پنجره‌هایی باشد که نیاز نور را در هنگام روز برآورده کند، وجود یک مهتابی یا نوری برای شب نیز کفایت می‌کند. ولی اکثر افراد ترجیح‌شان بر این است که پنجره‌های اتاق خواب را با پرده‌های زیبا بپوشانند و از نور مصنوعی برای اتاق خواب استفاده کنند.

طی چند سال گذشته، رشته‌های نوری که در زیر تخت خواب یا پشت تخت خواب قرار می‌گیرد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. بماند که این نوه رشته‌های نوری در شب، زیبایی خاصی به فضای محیط می‌بخشند. این طیف نورهای مصنوعی جلوه خیره کننده‌ای دارند و بر خلاف خودشان که مصنوعی هستند به تمامی اشیاء جان تازه‌ای می‌بخشند.

نورهایی که می‌توان از آن برای روشنایی اتاق خواب استفاده کرد، شامل:

 • لوستر
 • آباژور
 • شمع برای عاشقانه کردن فضا
 • دیوارکوب

فضایی دنج در اتاق خوب مستر یا اتاق نشیمن

همانطور که اشاره شد، فضای اتاق خواب فقط برای خواب نیست و ما در طول روز اگر در منزل باشیم، گذرمان خیلی به این اتاق خواهد افتاد. پس چه بهتر که در این فضا، فضایی برای خلوت خودمان نیز آماده کنیم.

اگر اتاق خواب مستر شما بزرگ است، پس چه بهتر که از گل و گیاه و بالکن و پنجره نهایت استفاده را ببرید. ولی اگر فضای نسبتا کوچکی را در اختیار دارید، پیشنهاد می‌کنم یک صندلی رو به رو پنجره یا گلدان قرار دهید و سعی کنید در طول روز یا زمانی که بی حوصله هستید، با نشستن بر روی آن و مطالعه کتاب و نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای، انرژی را به خودتان برگردانید.

سخن آخر

شاید بد نباشد بدانید که هر اتاق مستر یک سوئیت جداگانه است و به هیمن دلیل اکثریت اتاق های مستر خانه‌های لوکس دارای سرویس بهداشتی و حمام است و برای داشتن بهترین اتاق مستر، سلیقه خودتان را با دکوراسیون داخلی ترکیب کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا