دکوراسیون

خانه مرتب و منظم نتیجه یک خانه تکانی اساسی نیست

اگر دوست دارید خانه مرتب و منظم داشته باشید فقط شب عید به فکر خانه تکانی نباشید. در طول سال باید یکسری از قسمت‌های خانه را مدام، مثل شب عید نوروز، مرتب کنید، تا خانه‌تان همیشه تر و تمیز به نظر بیاید. اگر اینگونه عمل کنید، قطعا به عنوان فردی مرتب و منظم و کاملا با دیسیبلین شناخته خواهید شد.

آیا فقط خانه تکانی شب عید باعث مرتب شدن منزل است؟

بسیار افراد فقط شب عید را به بهانه آمدن بهار برای نظافت کلی و اساسی منزل اختصاص می‌دهند. با تمام شدن سال همه دلیل خوبی برای بیرون ریختن همه وسایل کمدها و قفسه‌های آشپزخانه تا گنجه‌های قدیمی یادگاری از مادربزرگ را دارند، اما بعد از مدتی از شروع سال کم کم شاهد وضع آشفته کمدها و قسمت‌هایی از خانه هستیم. چرا برخی از خانم‌ها خانه مرتب و منظم دارند، ولی در برخی از منازل به آن صورت شاهد این نظم و ترتیب نیستیم؟ جواب این سوال کاملا مشخص است. همه خانم‌ها هفت روز هفته مشغول خانه تکانی و گردگیری نیستند، فقط برخی از قسمت‌های خانه که بسیار در چشم هستند، و توجه همه را به سمت خود جلب می‌کند را به محض بهم ریختگی مرتب می‌کنند. اگر می‌خواهید همیشه نظم و ترتیب لباس‌های کمد و کشوهای دراور را حفظ کنید، از روش‌های متفاوت تا زدن لباس استفاده کنید، آن وقت دیگر به محض باز شدن در کمد حس بهتری پیدا می‌کنید.

علاوه بر کمدها و کشوهای دراور، اگر به مرتب بودن قفسه‌ها و کابینت‌های آشپزخانه دقت داشته باشید و با روش‌های مختلف، جا و فضای کافی برای مرتب کردن وسایل اضافی فراهم کنید، حتما خانم‌ها فامیل نظری متفاوت به شما نسبت به سایرین خواهند داشت. حتی این موضوع در مورد نحوه چیدمان و نگهداری مواد غذایی در یخچال هم صدق می‌کند. سعی کنید همان طور که وسایل اتاق پذیرایی را در نهایت سلیقه می‌چنیند، با همان سلیقه ظروف نگهداری از مواد غذایی را انتخاب کنید، با همان دقت عمل خوراکی‌های هم خانواده را در کنار هم و در ظروف متحدالشکل بگذارید.

حتما بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ۱۰ عامل ایجاد کننده بی نظمی در آن

این همه حرف و صحبت فقط مختص خانم‌های خانه نیست، این حرف‌ها هم برای آقا خانه هم هست. اگر شما در منزل کارگاه دارید، یا وسایل تعمیرات مرتبط به کارتان را دارید، توصیه می‌کنیم شما هم از روش‌های خلاقانه در مرتب و منظم کردن فضای منزل‌تان استفاده کنید. به همین دلیل قصد داریم تا در ادامه در مورد روش‌هایی که می‌تواند به شما کند، تا پس از خانه تکانی و تمام شدن آن برای همیشه مرتب و زیبا بماند رارائه دهیم تا در تمام فصول سال خانه مرتب و منظم داشته باشید.

خانه مرتب

از کمد لباس ها شروع کنید

منزل شما در هر موقعیتی که هست، خوب است. دست به ترکیب آن نزنید. فقط قدری خلاقیت به خرج دهید کافی است. ذهن خود را به کم و کاستی‌ها درگیر نکنید، مگر اینکه واقعا لازم باشد برخی از چیزهای تعویض شوند، و یا آنکه اضافه گردند. کمد فعلی‌تان در هر موقعیتی که هست و از آن راضی هستید، بسیار عالی است، اما در مورد نحوه چیدمان صحیح و آویزان کردن لباس‌ها خوب فکر کنید. اگر می‌خواهید واقعا در تمام طول سال کمدها و کشوها مرتب باشند، لازم است ساعت‌ها برای آن وقت بگذارید، اما در عوض یک کار را برای همیشه انجام داده‌اید.

کشوهای دراور را مرتب نگهدارید

لباس‌ها را هیچ وقت به صورت طبقاتی روی هم نچیند. این کار بدترین کار ممکن در زمان گذاشتن لباس‌ها در کشور داور است. اولین قدم این است که شیوه تا زدن لباس ها را تحصیح کنید، تا دیگر لباس‌ها چروک نشود. سپس به صورت افقی و در دو ردیف لباس ها را کنا هم بچینید.

حتما بخوانید: مرتب کردن کمد و روش های آن به زبان خودمانی

ایده برای مرتب کردن قفسه های باز و بدون در آشپزخانه

هیچ چیز به اندازه کابینت‌های مرتب و منظم خانه را منضبط جلوه نمی‌دهد. کافی است در یکی از کابینت‌ها را باز کنید، و با ظروف بهم ریخته مواجه شوید، قطعا دچار آشفتگی و بهم ریختگی حواس خواهید شد. اما اگر همان کابینت مرتب باشد، وقتی کارتان با هر وسیله تمام شد، آن را سرجای خودش بگذارید، دیگر برای پیدا کردن مجدد آن وقت‌تان گرفته نمی‌شود. اگر قفسه‌های آشپزخانه‌تان باز و بدون در هستند، می‌توانید با استفاده از یک ایده ابتکاری خوب، خیلی راحت از سبدهای حصیری استفاده کنید. استفاده از این روش برای مرتب کردن شیشه‌های اضافی و ادویجات، و همچنین ظروف اضافه و غیرضروری کاملا مناسب است.

ابزارآلات خود را مرتب و منظم نگهدارید

حالا نوبت آقایان است که به وسایل و ابزارآلات کارشان سر وسامانی بدهند. همان طور که توصیه می‌کنیم خانم‌ها برای مرتب کردن کمدها و کابینت‌ها چه کارهایی را انجام دهند، به شما هم چنین توصیه‌ای را داریم. بهترین روش برای حفظ و نگهداری وسایلی مثل آچار، پیچگوشتی و… استفاده از جعبه ابزار است. اما اگر وسایل کارتان زیاد و متنوع است حتما از باکس‌ها و قفسه‌های مناسب برای نگهداری از آنها استفاده کنید. حتما شما هم پس از انجام این کار، همچون خانم‌ها احساس متفاوتی خواهید داشت.

از جعبه و باکس های مناسب برای مرتب کردن وسایل گاراژ استفاده کنید

ممکن است شما اصلا خانه دار نباشید. یک شخص تعمیرکار باشید که در فکر مرتب کردن کارگاه خودش است. برای اینکه کارگاهی متفاوت و منحصر به فرد داشته باشید، و همیشه جای هر کدام از وسایل کار مشخص باشد بهترین کار این است که یک سمت کارگاه خود را قفسه بندی کنید، سپس با توجه به نوع ابزار، برای آن از باکس مناسب استفاده کنید. حتی برای راحت پیدا کردن هر کدام از وسایل کارتان روی باکس برچسب بزنید و روی آن بنویسید که محتوای چه نوعی ابزاری است.

یخچالی مرتب و زیبا داشته باشید

نظم و ترتیب چیزی است که به بهداشت محیط هم بسیار کمک می‌کند. اگر برای یخچال از ظروف مناسب استفاده کنید، و برای نگهداری هر کدام از گروه‌های غذایی ظرف مشخصی تهیه کنید، در زمینه خیلی موفق خواهید بود. علاوه بر آن پس از چیدن این ظروف در یخچال خیلی شیک و لاکچری به نظر می‌رسید. می‌توانید از باکس‌های یک شکل برای تخم مرغ، و برای نگهداری میوه و سبزی از ظرف‌های یک شکل و متفاوت از بقیه استفاده کنید. برای نگهداری انواع کرم و شکلات و مربا از قوطی‌های یک شکل، همچنین برای انواع نوشیدنی می‌توانید بطری با طرح و رنگ مورد علاقه‌تان را در نظر بگیرید.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که هرگز میوه کثیف و نشسته در یخچال نگذارید. میوه‌ها را تمیز کنید و بشویید و پس از خشک کردن در درون ظرف بچینید. هر نوع میوه در یک ظرف جداگانه باشد. سپس ظرف‌های میوه را روی هم بچینید.

جمع بندی: پس اگر خانه مرتب و منظم می‌خواهید، آن را فقط در شب‌های عید و آن هم پس از کلی زحمت انتظار نداشته باشید که تا پایان سال همان طور باقی بماند. اگر کمد لباس‌ها، کشوهای دراور، کابینت‌ها و قفسه‌های بدون در آشپزخانه و همچنین یخچال را مرتب منظم نگهدارید، مسلما خانه‌ای شیک‌تر خواهید داشت. حتی آقایان هم با مرتب کردن وسایل شخصی خودشان و سر و سامان دادن به ابزارآلات چنین حسی خواهند داشت. هر کسی، مخصوصا تعمیرکارانی که وسایل زیادی دارند، با این ترفند محل کار مرتب‌تری خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا