کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری قدیمی

کاغذ دیواری قدیمی

در چند سال گذشته کاغذ دیواری قدیمی حکم یک وسیله آنتیک و جذاب را پیدا کرده است. اولین طرح‌های کاغذ دیواری در چند سال گذشته بین مردم ایران طرفداران زیادی دارد و بین بیشتر نمونه طرح‌های هر آلبومی، دیده می‌شود. طرح گل داماسک، راه راه و حتی کاغذ دیواری زیگزاگ از اصلی‌ترین و مطرح‌ترین طرح‌های کاغذ دیواری کلاسیک یا قدیمی هستند.

کاغذ دیواری طرح قدیمی

برخی از افراد دوست دارند محیط خانه خود را با استفاده از وسایل شیک و جدید طراحی و تزیین کنند. اما برخی از افراد وسایل آنتیک و قدیمی به جای اسباب و اثاثیه مدرن و امروزی را ترجیح می‌دهند. حتی برای اینکه حال و هوای داخل خانه را به سمت فضای خانه‌های قدیمی با وسایل آنتیک ولی کاملا شیک و لاکچری ببرند، از انواع دیوارپوش و کفپوش هم استفاده می‌کنند. مخصوصا استفاده و خرید کاغذ دیواری با طرح و نقش گل‌های داماسک و یا راه راه و طرح زیگزاگ می‌تواند به زیباتر شدن اینگونه خانه‌ها کمک زیادی کند.

کاغذ دیواری طرح سنتی

گرچه استفاده از کاغذ دیواری، قدمتی دیرینه در دنیا دارد، و مبدع اصلی آن چینی‌ها بودند که توسط اروپاییان به مرحله تولید و توسعه رسید، اما اولین طرح‌های کاغذ دیواری به عنوان یک نوستالژی از جمله طرح‌های فراموش نشدنی بین همه مردم دنیا است. مخصوصا کاغذ دیواری طرح داماسک از همان ابتدا جایگاه خاصی در طراحی دکوراسیون قصر پادشاهان و خانه اشراف داشت. کاغذ دیواری با طرح راه راه هم از دیگر طرح‌هایی است که در گذشته در طراحی منازل زیاد استفاده می‌شد. به مرور زمان با رشد و توسعه این صنعت، طرح و رنگ‌های آن نیز بیشتر و متنوع‌تر از قبل شد، و رفته رفته طرح‌های کلاسیک جای خود را به طرح‌های جدیدتر و مدرن‌تر دادند.

هر چه زمان می گذارد، با گذشت زمان افراد میل بیشتری برای استفاده از طرح‌ها و سبک‌های قدیمی در طراحی دکوراسیون منزل‌شان پیدا می‌کنند. شاید در گذشته از استفاده از کاغذ دیواری قدیمی با طرح‌های قدیمی خسته شده بودند، طرح و رنگ کاغذ دیواری را عوض می‌کردند و وسایل قدیمی را می‌فروختند و اسباب اثاثیه جدید می‌خریدند، اما این روزها خیلی‌ها دلشان برای سبک‌های قدیمی و طرح‌های کاغذ دیواری قدیمی تنگ شده است. در چند سال گذشته با توجه به نیاز و درخواست مشتریان ثابت شده است که کاغذ دیواری کلاسیک با گل داماسک نسبت به سایر طرح‌های جدید طرفداران بیشتری داشته است.

انواع کاغذ دیواری قدیمی برای خانه های قدیمی

علاوه بر طرح‌های کاغذ دیواری گل داماسک، کاغذ دیواری راه راه و کاغذ دیواری زیگزاگ، طرح‌های دیگری هم هستند که غالبا در گذشته استفاده می‌شدند. کاغذ دیواری از گذشته تا کنون از نظر طراحی سیر خاص خودش را داشته است و ظاهرا در ددنیا امروز در حال نگاهی گذار و کاملا تاثیر گذار است. البته در این بین برخی از طراحان طرح‌های کلاسیک و هندسی را در هم آمیخته‌اند. به طور کلی طراحان با رواج پیدا کردن هر چه بیشتر طرح‌های کاغذ دیواری قدیمی، طرح‌های مختلف و متفاوت‌تری از آن طرح را با رنگ‌های متنوع‌تر را ارائه می‌دهند.

تلفیق طرح کاغذ دیواری مدرن و کلاسیک

با گذشت زمان و تمایل بیشتر به طرح‌های کاغذ دیواری مدرن، پس از مدتی به کاغذ دیواری با سبک و طرح مدرن و تلفیق شده با طرح‌های قدیمی و کلاسیک، جای این گونه طرح‌ها را گرفتند. اگر سبک دکوراسیون منزل‌تان تلفیقی از سبک‌های مدرن و کلاسیک است، استفاده از این قبل طرح‌ها با سبک طراحی داخلی خانه‌تان جور در می‌آید. وجود خلاقیت به کار رفته در تلفیق کردن طرح‌های کلاسیک و مدرن، نهایت زیبایی طرح کاغذ دیواری را به اوج خودش خواهد رساند. نقش و نگاره‌های زیبا و جذاب به بهترین شکل فضای خانه را مزین می‌کنند. غالبا کاغذ دیواری با سبک‌های تلفیق شده کلاسیک و مدرن، طرحی شلوغ و کاملا زیبا است. البته طرح و نقش‌های زیبا و سنتی ایرانی متعلق به عصر پادشاهان ایران تحولی اساسی در طراحی نقوش کاغذ دیواری ایجاد کرده است. طراحی در دنیا نیست، که تحت تاثیر این گونه طرح‌ها قرار نگرفته باشد.

ترکیب مدرن و کلاسیک

کاغذ دیواری قدیمی با طرح ایرانی

کاغذ دیواری با طرح‌های سنتی و بته حقه از جمله طرح‌های زیبا و پرطرفدار بین ایرانیان است. طرح‌های که غالبا از آنها می‌توان به عنوان طرح‌های کلاسیک ایرانی یاد کرد. حسن و جذابیت این قبیل طرح‌ها در این است که با گذشت زمان تازگی و زیبایی‌شان را در طراحی دکوراسیون ازدست نمی‌دهند، مخصوصا طرح‌های سنتی با طرح‌های جذاب از نمادهای تاریخی، هر کسی را به خودش به راحتی جذب می‌کند. کاغذ دیواری با طرح بته حقه طرحی مثال نزدنی است، که از آن می‌تواند در طراحی دکوراسیون کلاسیک یا سنتی استفاده کرد.

همان طور که گل‌های داماسک در کاغذ دیواری کلاسیک فراموش نشدنی است، طرح بته حقه هم از جمله طرح‌هایی است که بدون آن نمی‌توان یک فضای اصیل ایرانی را به نمایش گذاشت. طرح بته حقه و نماهای سنتی در پوسترهای دیواری جلوه ای از فرهنگ و اصالت ایرانی است، که این اصالت مورد توجه هر کسی می‌تواند باشد. البته این حرف به معنی عدم استفاده از کاغذ دیواری با طرح داماسک نیست.

استفاده از کاغذ دیواری با طرح قدیمی

جمع بندی: استفاده از طرح‌های زیبا و ماندگار شاید برای مدتی از نظرها دور بماند، اما عاقبت به خاطر تنوع طلبی افراد در تغییر در طرح و سبک طراحی دکوراسیون منزل، از کاغذ دیواری قدیمی با طرح‌های کلاسیک استفاده می‌کنند. برخی از چیزها هر چه می‌گذرد به جای آنکه ارزش خود را از دست بدهند، ارزشمندتر از گذشته می‌شوند. نماها و سازهای قدیمی ایرانی به خاطر معماری فوق العاده با نقش و رنگ‌های بسیار متنوع و همچنین طرح بته جقه، جایگاه به خصوصی در طراحی دکوراسیون پیدا کرده است. اما برای آنکه انتخاب راحتی را برای مشتریان ایجاد کنند، از تلفیق طرح‌‎های کلاسیک و مدرن به خوبی بهره برده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا