دکوراسیون

ست کردن رنگ ها در دکوراسیون

ست کردن رنگ ها در دکوراسیون ایجاد کننده جاذبه بیشتر برای منزل شما

اولین چیزی که در زمان ورود به هر خانه‌ای توجه مخاطب را به خود جلب می‌ کند رنگ‌ها هستند. اگر انتخاب رنگ‌های موجود در فضای منزل به درستی صورت گرفته باشد مسلما به خوبی در نظر هر کسی چشم نوازی می ‌کند. وجود رنگ‌هایی که از نظر هارمونی با هم جور در می ‌آیند به خوبی زیبایی اتاق را به رخ می ‌کشند. اما در حقیقت همه این‌ها به خاطر ست شدن رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل رخ داده است. اگر اکنون شما با اصول ست کردن رنگ‌ها آشنا باشید، منزل‌تان با گذشته خیلی متفاوت است.

ست کردن رنگ ها

قبل از اینکه در فکر ست کردن رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل باشید لازم است که رنگ مناسب فضای مورد نظرتان را با توجه به موقعیت و شرایطی که دارد شناسایی کنید. برای این کار با در نظر گرفتن متراژ اتاق و میزان نورگیر بودن آن رنگ مناسب را انتخاب کنید. در زمان انتخاب رنگ به احساس‌تان اعتماد کنید و سلیقه خود را به کار گیرید. تنها کاری که در کنار آن باید انجام دهید این است که بعد از تعیین رنگ غالب، سایر رنگ‌های موجود را به گونه‌ای انتخاب کنید که با رنگ اصلی قابل ست باشند.

نکته مهمی که غیر قابل چشم پوشی است توجه به روانشناسی رنگ‌ها در زمان ست کردن رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل است. هر کسی با دیدن رنگ سبز یا آبی آسمانی به یک احساس آرامش درونی می‌ رسد و به کاهش تنش‌های روزانه‌اش کمک زیادی می‌ کند و یا رنگ‌هایی مثل قرمز تند به شدت باعث ایجاد حس خشم و خشونت در افراد است.

بنابراین توجه داشته باشید که برای هر فضایی نمی ‌توانید از هر رنگی، هر چقدر هم که جذاب باشد استفاده کنید و با در نظر گرفتن تاثیرات هر رنگ در روان انسان باید انتخاب و استفاده کنید. به همین این دلیل در ادامه در مورد نحوه انتخاب رنگ و روش‌های ست کردن رنگ‌ها در طراحی داخلی برای‌تان بیشتر توضیح خواهیم داد.

چرخه رنگ چیست و چرا باید برای ست کردن رنگ ها از آن استفاده کنیم؟

با استفاده از چرخه رنگ طراحان داخلی برای نمایش دادن و طراحی اصولی با قرار دادن رنگ‌ها در کنار یکدیگر استفاده می‌ کنند. در حقیقت با چرخه رنگ می ‌توانید تم رنگی مناسب منزل‌تان را شناسایی کنید. برای استفاده از این چرخه باید قبل از هر چیز رنگ‌های اصلی یا پایه و رنگ‌های فرعی را بشناسید. اصولا رنگ‌ها در سه گروه زیر تقسیم می ‌شوند:

 • رنگ shade شید: این رنگ از ترکیب رنگ سیاه با سایر رنگ‌ها ساخته می ‌شود.
 • رنگ Hue هیو: در حقیقت به حالت اصلی بدون اضافه کردن رنگ می ‌گویند. رنگ‌های ثانویه‌ای که از ترکیب دو رنگ ساخته شده و بدون اینکه رنگ سفید یا مشکی به آنها افزوده شده باشد در این گروه قرار می‌ گیرند.
 • رنگ Tint: از ترکیب کردن رنگ سفید با سایر رنگ‌ها رنگ Tint بدست می‌ آید.

چرخه رنگهرگاه با اصطلاحاتی چون تن یا تناژ در رنگ شناسی رو به رو هستید در واقع با اضافه کردن یک رنگ خنثی مثل خاکستری یا سیاه یا سفید به رنگ اصلی می گویند. Tint و Shade در حقیقت نوعی تن هستند. شما با دانستن تعاریف حالات مختلف رنگ بهتر می ‌توانید ترکیب طیف دیگر رنگ‌های آن برای ست کردن وسایل منزل تان استفاده کنید و بهتر می ‌دانید که چطور رنگ‌ها را با هم ست کنید و رنگ‌های مکمل یا متضاد را به کار ببرید.

البته برخی از رنگ‌های مشابه هم در طراحی استفاده می کنند یا اینکه بین رنگ‌ها در کم رنگی و پررنگی تفاوت لازم را در سبک طراحی خود ایجاد می ‌کنند. اما اگر امکان هیچ کدام از این روش‌ها برای تان میسر نیست می‌ توانید رنگ‌هایی که با هم ست می‌ شوند را با توجه به چرخه ی رنگ‌ها تعیین و مشخص کنید.

رنگ ها را هنرمندانه ست کنید

هر چقدر هم که در کار ست کردن رنگ‌ها ماهر باشید اگر با توجه به نکات ریزی که در قسمت راهنمای ست کردن رنگ‌ها برای‌تان خواهیم گفت عمل کنید در کار طراحی داخلی همچون یک متخصص حرفه‌ای عمل خواهید کرد. با همه توضیحاتی که تا اینجا داده شد به شما در شناخت انواع رنگ و ست کردن سایر رنگ‌ها با رنگ مورد علاقه‌تان کمک زیادی می ‌کند. اما این خود شما هستید که باید تصمیم آخر را بگیرید، که می خواهید با کدام گروه از رنگ‌های خنثی، گرم و سرد به طور مجزا منزل‌تان را طراحی کنید.

حتی می ‌توانید از رنگ‌های سرد و گرم به طور همزمان و در کنار هم برای ایجاد جلب توجه بیشتر و تعادل بین هارمونی رنگ‌ها استفاده کنید تا نه باعث استرس و نه بی حالی در افراد شود. اگر عادت دارید بعد از هر دوره زمانی تعدادی از وسایل منزل‌تان را عوض کنید، یا دوست دارید از رنگ‌های مختلفی در سرویس مبلمان و در سایر بخش‌های منزل تان استفاده کنید و یا به طور کلی منزلی با رنگ‌های متنوع را بیشتر می پسندید حتما باید برای زیبا شدن منزل‌تان رنگ اصلی و مورد علاقه خود را مشخص کنید و بعد از آن سایر رنگ‌ها را با آن هماهنگ کنید.

در تصویر زیر به خوبی می ‌توانید ببینید که طراح چطور از رنگ‌های اولیه و ثانویه در کنار هم اتاقی جذاب را طراحی کرده است که قطعا مورد پسند هر کسی می تواند باشد. وجود رنگ‌های سرد و گرم در کنار هم به ایجاد یک حس خوشایند در هر فرد شوند و تمایل و ماندگاری او را در فضا بیشتر کنند.

راهنمای ست کردن رنگ ها

برای اینکه بدانید چطور مناسب‌ترین رنگ‌ها را در طراحی منزل خود به کار ببرید تا به جذابیت سبک دکوراسیون منزل‌تان بی افزاید می توانید در ادامه رنگ‌هایی که با رنگ مورد علاقه شما به خوبی ست می ‌شوند را شناسایی کنید. این روش برای افرادی که هنوز در استفاده حرفه‌ای از چرخه رنگ وارد نیستند کاملا سودمند است.

 • رنگ سفید با تمامی رنگ‌ها قابل ست شدن است اما با رنگ‌های قرمز و مشکی جور دیگری خودش را نشان می دهد.
 • رنگ بژ با رنگ‌های آبی، قهوه‌ای، زمردی، مشکی، قرمز و سفید ست می شود.
 • رنگ خاکستری با صورتی چرک، قرمز، بنفش و آبی خیلی به چشم می‌ آید.
 • رنگ صورتی در کنار رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای، سفید، سبز نعنایی، زیتونی، خاکستری، فیروزه‌ای، آبی روشن جلوه دیگری به محیط می دهد.
 • صورتی چرک اگر رنگ مورد علاقه شما باشد می ‌توانید از رنگ‌های خاکستری، زرد مایل به قهوه‌ای، لیمویی، سبز نعنایی و قهوه‌ای به طور همزمان در کنارش استفاده کنید.
 • رنگ قرمز یک رنگ گرم است که با رنگ‌هایی زرد، گندومی، سبز، آبی و مشکی بهتر جلوه گری می کند.
 • قرمز گوجه‌ای در مقابل با رنگ‌هایی مثل فیروزه‌ای، سبز نعنایی، نباتی و خاکستری زیبایی خودش را به رخ می کشد.
 • قرمز گیلاس هم با رنگ‌هایی چون لاجوردی، خاکستری، نارنجی روشن، زرد کم رنگ و بژ جور دیگری توجه افراد را جلب می کند.
 • قرمز تمشکی یک رنگ فوق العاده زیبا است که با سفید، مشکی و قرمز گلی ترکیب می شود.
 • رنگ قهوه‌ای در کنار رنگ‌های نباتی، صورتی، سبز و بژ و حنایی فضا را دلبازتر می کند.
 • قهوه‌ای روشن را هم می توانید با زرد روشن، نباتی، آبی، سبز، ارغوانی و قرمز ست کنید.
 • قهوه‌ای تیره با رنگ‌هایی نظیر لیمویی، فیروزه‌ای، سبز نعنایی و ارغوانی هماهنگی لازم در فضای اتاق را ایجاد کنید.
 • قهوه‌ای مایل به قرمز هم با رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای تیره، آبی، سبز و ارغوانی بهتر توجه را جلب می کند.
 • رنگ نارنجی با رنگ‌های سرد و خنثی مثل فیروزه‌ای، آبی، یاسی، بنفش، سفید و مشکی جلب توجه می ‌کند.
 • نارنجی روشن هم با رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای و زیتونی ترکیب می شود.
 • نارنجی تیره با زرد روشن، زیتونی، قهوه‌ای، گیلاسی فضا را شاد و زنده می کند.
 • رنگ زرد با رنگ‌های آبی، یاسی، فیروزه‌ای روشن، بنفش، خاکستری و مشکی به محیط جلوه می دهد.
 • رنگ زرد لیمویی هم با قرمز گیلاسی، آبی و خاکستری ست می شود.
 • زرد روشن نیز با رنگ صورتی تیره، خاکستری، قهوه‌ای، طیف‌های قرمز، قهوه‌ای مایل به زرد، آبی و ارغوانی ست می شود.
 • زرد طلایی در کنار رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای، لاجوردی، قرمز و مشکی خودنمایی می ‌کند.
 • رنگ زیتونی با رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای بهترین سبک طراحی را شکل می دهد.
 • رنگ سبز با رنگ‌های قهوه‌ای طلایی، نارنجی، سبز، زرد، قهوه‌ای، خاکستری، کرمی، مشکی و کرمی سفید علاوه بر این که ست می شود به افزایش روحیه نشاط کمک می کند.
 • رنگ فیروزه‌ای با صورتی تیره، قرمز گیلاسی، زرد، قهوه‌ای، کرمی و بنفش پر رنگ ست می شود.
 • آبی تیره هم با یاسی کم رنگ، فیروزه‌ای، سبز مایل به زرد، قهوه‌ای، خاکستری، زرد کم رنگ، نارنجی، سبز، قرمز و سفید ترکیب می شود.
 • رنگ یاسی در کنار رنگ‌های نارنجی، صورتی، بنفش تیره، زیتونی، خاکستری، زرد و سفید سمونی زیبایی را می نوازد.
 • بنفش تیره با رنگ‌های قهوه‌ای طلایی، زرد روشن، خاکستری، صورتی تیره، سبز نعنایی و نارنجی کم رنگ به محیط نما می دهد.
 • رنگ مشکی تنها رنگی است که اگر در کنار هر کدام از رنگ‌ها به کار رود باعث زیبایی محیط می‌ شود و به همین دلیل از آن به عنوان یک رنگ خاص یاد می کنند ولی مشکی در کنار رنگ‌های نارنجی، صورتی، سبز، سفید، قرمز و زرد خودش را خیلی بهتر نشان می ‌دهد و به جذابیت فضا اضافه می ‌کند.

جمع بندی: اگر شما فقط انواع رنگ و نحوه ترکیب آنها را بهتر بشناسید در زمان خرید اثباب و اثاثیه و انتخاب رنگ کاغذ دیواری، با اطمینان بیشتری خرید می کنید و بهتر از هر کسی می توانید رنگ‌های اتاق را ست کنید. اگر بتوانید از چرخه رنگ‌ها استفاده کنید، کارتان راحت خواهد بود. اگر هنوز برای استفاده از آن مساله دارید با آنچه که در راهنمای ست کردن رنگ‌ها گفته شد، دیگر مشکلی نخواهید داشت. زمانی که رنگ‌ها را با روش اصولی در کنار هم بگذارید زندگی برای‌تان جذابیت دیگری پیدا می کند و خانه‌تان مورد توجه هر کسی قرار می گیرد.

امیدوارم از طالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. قسمت راهنمای ست کردن رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل خیلی خوب بود
  کارم راه افتاد مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا