دکوراسیون

مرتب کردن کمد و روش های آن به زبان خودمانی

اگر می‌خوای یکی رو خوب بشناسی حتما یه سری به کمدش بزن! البته این کار رو بدون اجازه انجام ندید ولی مرتب بودن یا نبودن کمد به خوبی به شما می‌گه که اون آدم چه روحیات و خلقیانی داره. اگر این روزها خیلی حالتون بده توصیه می‌کنم حتما یه نگاهی به داخل کمدتون بندازید. علت خرابی حال شما تو خونه یا به خاطر گرد و غبار زیادی که روی وسایل جمع شده یا به خاطر لباس ها و خرده ریزهایی که خیلی شلخته و بی‌نظم تو هم پیچیده‌ای هستش که حس و حال تون را به کلی بهم ریخته. بد نیست هر چند وقت یکبار یه فکری به حال مرتب کردن کمدهای منزل کنید.

چرا مرتب کردن کمد برای بسیار افراد مشکل است؟

بسیاری از افراد خیلی شیک و باسلیقه محیط داخل خونه شون رو طراحی می‌کنند وسایل و اثباب و اثاثیه و هر چیز تزیینی رو با نظم خاصی کنار می‌چینن ولی برای مرتب کردن کمد و جمع و جور کردن لباس‌هاشون با کلی دردسر روبه رو می‌شن. مشکل اصلی از اونجایی نشات می‌گیره که یا فضای کمد رو خوب مدیریت نمی‌کنند یا نمی‌دونن برای اینکه لباس‌ها چروک نشن چطوری تا بزنن یا اینکه می‌خوان همه وسایل رو یکجا کنار هم داخل کمد نگهداری کنند ولی موقعی که به یه چیزی احتیاج پیدا می‌کنند باید برن دنبال سوزن تو انبار کاه بگردن.

به خاطر همین تصمیم دارم در این مقاله در مورد ایده‌هایی صحبت کنم که برای مرتب کردن کمد حتما به کارتون میاد. با توجه به ایده‌هایی که بهتون می‌دم و چیزهایی که می‌بینید قبلش باید فکر خرید کمد جدید رو از سرتون بیرون کنید چون شما فقط و فقط باید تصمیم بگیرید کمدتون هر شکلی که هست رو با توجه به شرایطش به خوبی اون رو مدیریت کنید. مگر اینکه واقعا به یه کمد اضافی نیاز داشته باشید که می‌تونید مشابه یکی از کمدهایی که در ادامه می‌بینید رو تهیه کنید.

کمد خود را حرفه ای مرتب کنید

مرتب-کردن-کمد-دکورچوب

فرقی نمی‌کنه که کمدی که شما دارید در داره یا نداره مهم این که هر طوری که هست مرتب و منظم باشه تا هر کسی که دید خوشش بیاد مخصوصا خودتون که اون کمد مدام جلوه چشمتونه. اولین چیزی که همه رو درگیر خودش می‌کنه تا زدن تیشرت و شلوارهای راحتی داخل خونه است. اگر مثل تصویر زیر فضای کافی برای مرتب کردن تیشرت‌هاتون دارید می‌تونید لباس رو اون طوری که دوست دارید تا بزنید جوری که دیگه چروک نشه. اما اگر می‌خواین اونها رو داخل کشو دروار بچینید طبق روش خودتون در ابتدا تا کنید و بعد دوباره یه تا دیگه بزنید و به جای اینکه لباس‌ها رو روی هم بچینید به صورت افقی کنار هم ردیفی بچینید.

 

اگر می‌خواید همیشه شال و روسری‌هاتون بدون چروک بمونه توصیه می‌کنم، حتما از رخت آویز مخصوص روسری استفاده کنید، یا برای اینکه چروک نشن و خط تا مشخص نباشه خیلی آروم شال‌هاتون را لوله کنید، و در کنار هم بچینید. لباس‌هایی که برای بیرون بیشتر استفاده می‌کنید رو یک سمت بزارید و لباس‌های مجلسی و پلوخوری رو سمت دیگه کمد آویزان کنید. اگر مجبورید همه وسایل‌تون رو در کشو بچینید حتما از تقسیم کننده‌های مختلفی که در بازار موجوده استفاده کنید.

حتما بخوانید: خانه مرتب و منظم نتیجه یک خانه تکانی اساسی نیست

کفش و لباس های اضافه را چطور سر و سامان دهیم؟

اگه کمدتون کوچیکه و جای زیادی نداره مجبورید فقط ضروری‌ترین و پر مصرف‌ترین لباس‌هاتون رو در اون بچینید و مابقی لباس‌ها رو مرتب تا بزنید و در درون یک چمدان نگهداری کنید. اما بهترین کار اینه که لباس‌ها رو با توجه به نوع استفاده‌ای که در هر فصل دارند جلوی دست بزارید و مابقی رو از دسترس خارج کنید. اگه در منزل جا و فضای اضافی دارید حتما سعی کنید یک کمد خوب و جادار که طراحی اصولی و خوبی داره رو تهیه کنید تا لباس‌ها و کفش‌های اضافی خود را در آن خیلی مرتب بچینید. حالا هر موقع که به چیزی احتیاج داشتید سریع تر پیداش می‌کنید.

برخی فکر می‌کنن که اگه کفش‌هاشون رو در یکی از قفسه‌های کمد بچینن خیلی بهتره اما اصولی ترین کار اینه که با استفاده از آویزهای مخصوص کفش آنها را مرتب کنید. اگه به تصویر زیر نگاه کنید می‌بینید که اول آویزهای مخصوص کفش رو به دیوار نصب کردن و بعد کفش‌ها رو درون آن قرار دادن.

 

در صورتی که خونه‌تون کوچیکه و امکان ساخت و طراحی این مدل کمدها رو ندارید بهترین روش برای سالم نگهداشتن لباس‌ها اینه که به روش سنتی و قدیمی عمل کنید و لباس‌هاتون رو در بقچه‌های نخی نگهداری کنید و در زمان نیاز به هر لباس مجدد باید اون رو اتو کنید. و در مورد کفش‌هاتون هم بهترین روش برای سالم نگهداشتن اونها اینه که از کیسه مخصوص کفش یا جعبه استفاده کنید و اونها رو جایی مثل انباری یا زیرزمین بزارید.

 

گرچه می‌تونید در اتاق شخصی و اختصاصی خودتون به جای استفاده از کمد، با استفاده از قفسه‌های ارزون قیمت همه کفش و لباس‌هاتون رو مرتب و منظم کنید. این روش اصلا برای همه توصیه نمی‌شه ولی اگه اتاقی دارید که هر کسی به اونجا رفت و آمد نمی‌کنه می‌تونه در کنار مقرون به صرفه بودنش برای نظم دادن به محیط خونه کمک زیادی بهتون کنه.

برای مرتب کردن کمد آن را بخش بندی کنیم

یک روش و سریع که می‌تونه برای مرتب کردن لباس‌هاتون براتون مناسب باشه اینه که اگه تو اتاق‌تون هیچ کمدی ندارید و می خواید خیلی سریع یه کمد ارزون و مناسب برای خودتون طراحی کنید و این کار رو با الوار انجام بدید. بعد از اون می‌تونید کت و شلوار و پیراهن‌های مردانه رو به طور تفکیک شده مرتب کنید. به خاطر محدود بودن فضا برای نگهداری کفش بهتره که کفش‌هایی رو که بیشتر استفاده می‌کنید رو جلو دست بزارید و از باکس‌های مناسب هم برای مرتب کردن خرده ریزه‌ها استفاده کنید.

حتی اگه کروات یا کمربندهاتون رو نمی‌خواید در جایی بزارید می‌تونید قسمتی از کمدتون رو برای این کار در نظر بگیرید و با زدن چند میخ به دیواره کمد یا بر روی در کمد برای آویختن کروات و کمربند استفاده کنید.

از فضای داخل کمد حداکثر استفاده را ببرید

مرتب-کردن-کمد-دکورچوب-4

اگه سبک و طراحی کمدهای خونه‌تون طوری هستش که شیکه ولی جای کافی برای همه لباس‌هاتون رو نداره می‌تونید مثل تصویری که پایین می‌بنید خیلی راحت از فضاهای در دسترس اون با کمی خلاقیت و ابتکار عمل برای آویزان کردن لباس‌های اضافی و کاملا ضروری تون استفاده کنید. همان طور که می‌بینید در دو ریف افقی و حتی در دورترین جای ممکن برای آویزان کردن لباس‌ها استفاده کردن که برای دسترسی راحت‌تر به ردیف بالا که حتی ممکنه برخی از افراد کوتاه قد با کمک صندلی هم نتونن لباس‌شون را از اونجا بردارند و با استفاده از سیستم ریموت چقدر خوب و تمیز این قابلیت رو فراهم کرده تا کار برای گذاشتن و برداشتن لباس آسون بشه براتون. حتی به جای این کار می‌تونید ترتیب طراحی قفسه‌های طبقه بندی شده در این فضا بدید و براش هم در بزارید.

 

جمع بندی: اینها تنها چند نمونه کوچیک از کمدهایی هستش که به راحتی می‌تونید برای جمع و جور کردن و مرتب کردن لباس‌هاتون ازشون استفاده کنید. در حقیقت این موارد قسمت کوچیکی از اصول مرتب کردن وسایل براساس اصول فینگشویی بود که به هر کسی در مرتب کردن کمد کمک زیادی می‌کنه. دیگه روش‌های قدیمی برای تا زدن لباس‌ها چندان مرسوم نیست و باید برای مرتب کردن اونها زمان بزارید. با استفاده از این روش حتی برای مسافرت رفتن هم می‌تونید کلی لباس رو داخل یه چمدون کوچیک جا بدید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. من سه روز تمام طول کشید تا تونستم کمد و کشوها رو کامل طبق یه روش اصولی مرتب کنم ای کاش در مورد پاتیشن بندی کردن کمد و کشو هم توضیح می دادید
    از کجا برم تقسیم کننده کشو و دراور بخرم؟ ممکنه راهنماییم کنید؟

  2. الان دنبال یه روش مناسب برای طراحی کمد اتاق خواب دخترم هستم تا همه لباس هاش در یک کمد جا بشه و نیازی به خرید کمد دیگه نداشته باشیم
    آیا طراح خوب دارید؟ یا کسی رو می شناسید معرفی کنید بی زحمت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا