دکوراسیون

دکوراسیون و طراحی حیاط خانه

طراحی حیاط خانه برای بهار سال 1400

11 روش مختلف طراحی گلدان با گل و گیاهان مختلف به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار و شروع سال جدید هجری شمسی. تنها روش طراحی حیاط خانه با وجود درختان سر به فلک کشیده و قدیمی نیست. اگر خانه شما تازه ساخت است یا عمر چندانی ندارد و یا حتی امکان کاشت نهال در حیاط منزل تان میسر نیست با استفاده گلدان‌ های بزرگ و کوچک به 11 شکل مختلف با گل‌ های بنفشه، سنبل، لاله و نرگس و هر گلی دیگری که مد نظرتان باشد می ‌توانید حیاط خانه تان را به شکلی کاملا متفاوت طراحی کنید.

11 نمونه طراحی و گل آرایی مخصوص حیاط و ایوان در بهار سال 1400

فصل بهار آغازگر سالی جدید و تازه، همراه با گل ‌ها و شکوفه ‌های بهاری سرور و شادی را با بدرقه کردن زمستان، سر می‌ دهد و بیشتر از هر زمان افراد را به کاشتن و پرورش گل و گیاهان زینتی تشویق می ‌کند. اگر شما باغستانی پر از درخت و گل ‌های متنوع دارید حتما برای آن برنامه ‌های زیادی دارید اما اگر خانه ای کوچک هم دارید با استفاده از 11 روش پیشنهادی با گلدان ‌های زیبا می ‌توانید گل‌ های زیبای بهاری و بنفشه ‌های خوش رنگ، با آن رنگ‌ های نشاط بخش را به خانه خود دعوت کنید و با وجود گل‌ های بهاری حیاط خانه یا ایوان را با شکوه تمام آرایش دهید.

برای شروع سال هم که شده دست از تجملات بردارید و بگذارید تا رقص لاله‌ های قرمز و گل‌ های آفتابگردان باعث جوانه زدن حس امید به زندگی و روزنه‌ ای برای ورود نسیم بهاری به محفل گرم خانوادگی‌تان در عید نوروز 1399 باشد.

با گل آرایی حیاط ، بهار را جشن بگیرید

اگر حیاط خانه‌تان بزرگ است تنها به کاشتن نهال درختان اکتفا نکنید. خوب است برای زیباتر شدن محوطه بیرون منزل برای اینکه به آن حال و هوای بهاری تری داده باشید کاشتن گل ‌های رنگارنگ با بوهای معطر را در باغچه و یا در گلدان ‌های بزرگ و سنگی در لیست برنامه ‌های اصلی‌تان قرار دهید. یکی از بهترین روش ‌هایی که به زیبایی خانه تان می ‌افزاید این است که در هر کدام از گلدان ‌های بزرگ سنگی به جای کاشتن یک نوع گل از چند نوع مختلف و در رنگ های متنوع استفاده کنید تا با این کار جلوه محوطه و مخصوصا ورودی منزل را خیلی باشکوه تر طراحی کرده باشید.

گل آرایی حیات

حتی با کاشتن گونه ‌های خاص از گل ‌ها، خیلی بیشتر از حد تصور توجه هر کسی را به حیاط خود جلب خواهید کرد. همه با شنیدن اسم زیبای لاله به یاد لاله های قرمز می ‌افتند اما در کنار لاله‌ های قرمز، لاله‌ های بنفش را بگذارید تا خود نمای کنند و با افزودن چند شاخه کلاغک یا سنبل انگوری که معمولا کمتر کسی برای دیگری می ‌برد را در کنار لاله ها بگذارید. قطعا بوی خوش و روح افزای نرگس زرد با گل های ظریف و نازک بنفشه زرد با یک شاخه گل صد برگ صورتی فضای حیاط را نه تنها زیبا، بلکه پر از احساس ‌های قشنگ با یک بغل پر از آرامش فرا خواهد گرفت.

مطمئنا زندگی در چنین خانه ‌ای حس دیگری برای‌تان خواهد داشت فقط با کمی هزینه کلی احساس قشنگ را به خانه خود دعوت می ‌کنید. فقط برای مراقبت از این گل ‌های زیبا به آب نسبتا زیادی نیاز دارید و برای شاداب ماندن آنها لازم نیست که در سایه کامل باشند و وجود نور خورشید به طراوت آنها کمک زیادی می‌ کند.

استفاده  همزمان از سه ترکیب مختلف گل و گیاه زینتی در کنار هم

شاید شما به کاشتن گل و گیاهان مختلف در باغچه عادت کرده باشید، بد نیست که همان طور که هرازگاهی به شکل دوره ‌ای تغییراتی هر چند جزیی در سبک دکوراسیون داخلی منزل تان ایجاد می ‌کنید، چنین کاری را هم برای حیاط و باغچه ‌های تان هم انجام دهید. یکی از عواملی که می‌ تواند به حیاط و همچنین به درخت و باغچه جلوه بدهد وجود گلدان ‌های بزرگ به شکل خمره است که آن پر از شاخه ‌های گل بزرگ و قد کشیده ‌ای است که در کنار هم با وجود رنگ ‌ها مختلف چشم نوازی می ‌کنند. برای این کار کافی است که سه تا گلدان بزرگ با سه شکل مختلف استفاده کنید.

برای طراحی این گلدان‌ ها می‌ توانید گل ‌های همیشه سبز و پیچک بکارید و با گل های زرد و بنفشه ‌های خوش رنگ به آن جلوه بیشتری بدهید. البته وجود شاخه ‌های گل بید مشک همچون سنبله‌ های با شکوه با وجود شکوفه ‌ای سفید صورتی بیشتر حس و حال بهار را با خود همراه کرده است. این گل ‌ها به آب نسبتا زیاد و همین‌ طور به نور کامل خورشید در کنار کمی سایه برای رشد نیاز دارند.

سنبل هلندی با بوی بهاری

در کنار سنبل ‌های بنفش به شکل خوشه ‌های انگور وجود سنبل‌ های هلندی و شکوفه ‌های زیبا، بوی نسیم و رایحه‌ی بهاری را با خود به همراه آورده‌ اند. این سبک از گل آرایی یکی از مناسب‌ترین روش ‌های ممکن برای طراحی دکوراسیون حیاط منزل برای بهار سال 1399 می‌ تواند باشد.

گل های کوچک یا مینیاتوری

یکی از جذاب‌ترین تزیینات گلدان ‌های حیاط برای عید نوروز با گل ‌های ظریفی چون نرگس ‌های زرد و بنفشه ‌ها در رنگ های مختلف انجام می ‌شود که در کنار آنها وجود یک یا چند شاخه سنبل بنفش می ‌تواند زینت بخش فضای حیاط منزل‌تان باشد. همان طور که برخی از افراد از گل ‌هایی با گلبرگ ‌های بزرگ برای طراحی دکوراسیون حیاط منزل استفاده می ‌کنند ممکن است برخی دیگر گل‌ های ریز و کوچک را که به عنوان گل‌ های کوچک و مینیاتوری شناخته می ‌شوند را بیشتر بپسندند.

گل هایی با عطر بهار

هیچ چیزی قشنگ‌تر از این نیست که وقتی در خانه را باز می‌ کنید تا از خانه خارج شوید جلوی راه تان را گلدان ‌های پر از گل با رنگ های سفید و بنفش و آبی و صورتی جلوی راه‌تان باشند. گل‌ های زیبایی چون لاله و سنبل هلندی و سنبل رومی در حال نواخت سمفونی شاد بهارانه هستند که می ‌توانند تاثیر خیلی خوبی بر روی روحیه شما و همه افراد خانواده‌تان بگذارد. حتی این سبک طراحی، شما را شخصی کاملا با سلیقه و اهل طبیعت نشان می‌ دهد که همین کار می ‌تواند تاثیر خوبی بر روی سبک دکوراسیون و مخصوصا نگرش اطرافیان نسبت به شما داشته باشد.

توت فرنگی بکارید

می ‌توانید در کنا تمام گلدان‌ های زیبایی که طراحی کرده ‌اید برای یک بار ابتکار عمل به خرج دهید و در یکی از گلدان ‌های تان به جای کاشتن گل و گیاه زینتی برز توت فرنگی بکارید. وجود گلدانی که در آن بوته کوچک توت قرنگی قرار دارد پس  از مدتی رویش و رشد توت فرنگی ‌های قرمز در گلدان باغچه‌تان را زیباتر می ‌کند. حتی می ‌توانید در کنار همه این کارها قسمتی از باغچه حیاط خود را به سبزی کاری اختصاص دهید، این کار فضای حیاط را خیلی سرزنده می‌ کند.

ساکولنت و آلوئه ورا بکارید

گیاهان زینتی و آپارتمانی تنها متعلق به فضای داخل منزل نیستند و از آنها می ‌توانید جهت طراحی و آرایش قسمتی از حیاط و محوطه بیرون منزل‌تان به خوبی بهره ببرید. گیاهانی چون آلوئه ورا و انواع ساکولنت ها یکی از بهترین و پر طرفدارترین انواع گیاهان زینتی هستند که برای شروع سال جدید هجری شمسی برای طراحی حیاط خانه به کارتان بیایند و حتی از این نوع گیاهان زینتی می ‌توانید برای طراحی راه پله ‌های ساختمان هم استفاده کنید. برخی از افراد به اشتباه ساکولنت ها را با کاکتوس اشتباه می ‌گیرند در حقیقت کاکتوس یکی از انواع و زیر مجموعه های گیاه ساکولنت است. ساکولنت یک گیاه گوشتی است که امکان رشد گل ‌های رنگی هم بر روی سطح آن هم وجود دارد. اگر به امور پرورش گل و گیاه مهارت داشته باشید می ‌توانید کارهای جذاب و خارق العاده ‌ای را در زمان پرورش ساکولنت انجام دهید که از داشتن آنها نهایت لذت را ببرید.

جایی برای لانه پرنده بین گل های بهاری درست کنید

وجود برخی از پرندگان همچون مرغ و خروس و بلدرچین در حیاط خانه مخصوصا در خانه باغ‌های بزرگ به شدت زندگی را برای تان متفاوت و زیبا می ‌کند. اگر در خانه شرایط نگهداری از چنین پرندگانی را به شکل زیاد و گسترده ندارید می‌ توانید در حد یک جفت از آنها را نگهداری کنید. یک کار متفاوت دیگری که می ‌توانید انجام دهید این است که یک لانه به شکل دست ساز طراحی کنید و در یکی از گلدان ‌های حیاط در نزدیکی لانه پرنده بگذارد. اگر تخم‌ های پرنده‌تان را در لانه ‌ای که ساخته ‌ای بگذارید عاقبت مجبور خواهد شد در همان جا بر روی تخم ‌ها بنشیند. فقط مراقب باشید که شرایط لازم را برای راحتی آن فراهم کرده باشید تا کاملا راحت باشد.

گل های به رنگ آفتاب بکارید

گل ‌هایی که به رنگ زرد و طلایی هستند به خوبی انعکاس دهنده نور خورشید هستند. برای ایجاد تاثیر بیشتر، خوب است که گل ‌هایی با رنگ ‌های مایل به زرد و نارنجی و صورتی و بنفش در کنار هم قرار بگیرند و در زمان طلوع آفتاب منظره خوبی را در حیاط منزل ایجاد کنند. البته وجود شکوفه ‌های بهاری با رنگ‌ های غنی مسلما تاثیر بیشتری نسبت به آنهای که دارای تنوع رنگی کم هستند بر افراد دارند.

گل هایی به رنگ آبی یخی

گل‌ های یخی و گل‌ های بنفش و گیاهان داروی چون استخودوس که به شکل گل‌ های خوش رنگ و با وجود برگ ‌های نقره ای در گلدان ‌های بزرگ فضای زندگی آپارتمان نشینی را برای شما قابل تحمل تر خواهد کرد. مخصوصا برای خانه های کوچک و نقلی امروزی وجود چنین گلدان ‌هایی که در آن گیاهان دارویی با شکل و ظاهری مشابه گل ‌های خوش نقش و رنگ بیشتر از چیزی که تصورش را کنید حالتان را بهبود می ‌بخشد. حسن این نوع گیاه در این است که به نور کامل خورشید نیاز دارد و به راحتی می ‌توانید آن را بر روی تراس بگذارید ولی آب نسبتا زیادی برای نگهداری از آن باید در نظر بگیرید.

گل های بنفشه در کنار گیاهان آپارتمانی

لزومی ندارد که حتما یک باغچه پر از بنفشه ‌های خوش رنگ بکارید می ‌توانید با صرف کمی خلاقیت در یک گلدان به طور همزمان در کنار بنفشه‌ های صورتی و زرد از گیاهان آپارتمانی دیگر مثل پپرنیا هم استفاده کنید.

جمع بندی: بنابراین تنها جای گل، جایی در باغچه‌ های دنج و باصفای حیاط نیست می ‌توان با گلدان ‌های سنگی یا سفالی در اندازه ‌های بزرگ و کوچک فضای سبز خوب و ماندگار را با شروع سال نو و با استفاده از گل ‌های بهاری طراحی کنید. همان طور که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل بارها گفته بودیم ابتکار عمل و خلاقیت تان را به کار بگیرید تا خانه ‌ای منحصر به فرد داشته باشید در اینجا هم می ‌توانید با استفاده از خلاقیت‌تان و کاشتن همزمان گل و گیاهان مختلف ترکیب جدیدی را بسازید. لزومی ندارد حتما گل‌های رنگی جدا از گیاهان تزیینی کاشته شوند به راحتی می ‌توانید گیاهانی که با گل مورد نظرتان از نظر شرایط نگهداری در شرایط یکسان هستند را استفاده کنید.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا