دکوراسیون

20 قسمت مهم که در خانه تکانی بهاره ممکن است فراموش شوند

فهرست عناوین پنهان
20 قسمت مختلف که ممکن است در زمان خانه تکانی بهاره فراموش شوند

با توجه با اینکه در خانه تکانی بهاره برای شب عید نوروز بیشتر افراد به فکر تمیز کردن در و دیوار و آشپزخانه هستند ممکن است به طور اتفاقی یکسری از قسمت‌ها را به کلی فراموش کنند. به طور معمول ۲۰ قسمت اصلی احتمال دارد در روزهای آخر سال در زمان تمیز کاری شب عید فراموش شود که تاثیر زیادی بر روی شکل و ظاهر خانه دارند که از یکی از این موارد تمیز کردن لوسترها است.

20 قسمت مختلف که ممکن است در زمان خانه تکانی بهاره فراموش شوند

معمولا همه افراد در زمان خانه تکانی سعی می‌کنند همه قسمت‌های مختلف خانه و مخصوصا درزها و گوشه کنارهای هر اتاق از خانه‌شان را در زمان خانه تکانی شب عید به خوبی تر و تمیز کنند تا همه جا به خوبی مثل الماس بدرخشد اما غالبا برای برخی از افراد ممکن است پیش بیاید که پس از اتمام خانه تکانی شب عید بعد از چند روز متوجه شوند که به طور اتفاقی برخی از قسمت‌های خیلی مهم در زمان تمیز کاری منزل از زیر دست‌شان در رفته است یا به طور کلی فراموش کرده‌اند آن قسمت‌ها را تمیز کنند. به طور کلی براساس بررسی‌های انجام شده به طور معمول 20 قسمت خیلی مهم در زمان خانه تکانی که خیلی مهم است ولی در دید همه افراد نیست را ممکن است به طور ناخواسته فراموش کنید. به همین دلیل می‌خواهیم در ادامه در مورد این 20 قسمت مهم صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

فضاهای مهم در خانه تکانی

لامپ ها و سقف خانه را در نظافت بهاره فراموش نکنید

همان طور که وقت برای تمیز کردن دیوارهای هر کدام از اتاق‌های خانه می‌گذارید حتما در اولین فرصت با یک دستمال مرطوب دستی به سر و روی سقف اتاق هم بکشید. چرا که همان طور که گرد و غبار بر روی دیوارها می‌نشیند و از میزان شفافیت و زیبایی خانه کم می‌کند و با یک دستمال کشیدن ساده خانه را تا حدی روشن تر می‌کند در مورد سقف و حتی لامپ‌ها و لوسترها هم این مورد کاملا صدق می‌کند. در نتیجه خوب است لامپ‌ها را غبار روبی کنید و بعد از آن خواهید دید که نور بیشتری پیدا می‌کنند چرا که وجود غبار روی لامپ می‌تواند تا حدی از میزان روشنایی آن کم کند.

درها و دستگیره ها را خوب تمیز کنید

تا جایی که ممکن است هر روز در خانه را گردگیری کنید. مخصوصا در ورودی خانه را حتما تمیز نگهدارید چرا که وقتی کسی به پشت در می‌آید تا در خانه‌تان را بزند قطعا از تمیز بودن آن احساس خیلی بهتری پیدا می‌کند. حتی همزمان با تمیز کردن در، دستگیره آن را هم خوب تمیز کنید به طوری که برق بزند. برای اینکه بیشتر غبار محیط در قسمت بالای در است بر روی یک چهار پایه بایستید و لبه‌های بالای در را خوب تمیز کنید.

گچ بری های روی دیوار و قسمت های گود را خوب گردگیری کنید

خانه‌هایی که روی قسمت‌هایی از دیوار یا سقف آن گچ بری‌هایی با طرح‌های مختلف کار شده است مسلما در طول سال منبع غنی از غبار شده‌اند که حتما باید در زمان خانه تکانی روی آنها و قسمت‌هایی از حاشیه‌های آن را به خوبی با دستمال مرطوب تمیز کنید. حتی برخی از قسمت‌های روی دیوار با توجه به طراحی شومینه ممکن است دارای طرح‌های خاص با حالت عقب نشینی یا اصطلاحا گود باشد که باید آن قسمت‌ها را مرتب تمیز کنید تا مرکزی برای جمع شدن گرد و غبار فضا نشوند.

قاب های پنجره ها را حتما تمیز کنید

همان طور که شیشه‌های را با شیشه پاکن برق می‌اندازید قاب‌های دور آن را هم خوب تمیز کنید. هر چه قاب‌های دور شیشه تمیز و براق تر باشند خانه جور دیگری به چشم می‌آید. اگر قاب‌های پنجره اتاق‌ها جرم زیاد دارد می‌توانید با سرکه سفید تمام جرم‌های آن را بگیرید و مثل روز اولش‌ تر و تمیز تحویل بگیرید.

قفسه های کتابخانه را همراه با کتاب ها تمیز کنید

همان طوری که همه جا را تمیز می‌کنید بهتر است که قفسه‌های کتاب را هم تمیز کنید حتی اگر در جلوی دید مهمانان نباشد. اجازه ندهید در زمان خانه تکانی ذره‌ای گرد و غبار در خانه‌تان باقی بماند مخصوصا بر روی قفسه‌های کتابخانه که هر وقت کتابی از داخل آن بر می‌دارید اگر پر از گرد و غبار باشد حتما دستان‌تان پر از خاک می‌شود و این اصلا به شما احساس خوشایندی نمی‌دهد در نتیجه برای داشتن لذت بیشتر در زندگی تنها به فکر تمیز کردن اتاق پذیرایی نباشید.

تمیز کردن قفسه کتاب

زیر فرش ها را تی بکشید

خانه تکانی یعنی جمع کردن همه وسایل خانه برای مدتی کاملا کوتاه تا بتوانید همه جاهایی که پر از گرد و غبار است را بهتر ببینید تا سریع تمیز کنید. تمام فرش‌های خانه را اتاق به اتاق جاروبرقی بکشید و پس از جارو کشیدن روی فرش، آن را بلند کنید و پشت فرش را هم جارو کنید و حتی زمین زیر آن را هم خوب جارو کنید و تمام درزها و حتی لبه‌های قرنیز اطراف فرش را با دور تند جاروبرقی گردگیری کنید و سپس فرش‌های را جمع کنید و کفپوش خانه را با تی کاملا تمیز کنید. در صورت وجود لکه‌های زیاد روی سنگ و سرامیک روی آن مقداری جوش شیرین بپاشید و بعد سرکه سفید را روی آن اسپری کنید و بعد از چند دقیقه تی بکشید. این کار حس خوبی به شما خواهد داد حتما زیر فرش‌ها را تمیز کنید.

آینه ها و قاب عکس ها را غبار روبی کنید

قاب عکس‌های نصب شده بر روی دیوار توجه هر کسی را به خود جلب می‌کنند و اگر شیشه و قاب آن پر از گرد و غبار باشد می‌تواند فضای خانه در زشت و بد منظره کند. قاب عکس‌ها را حتما در روزهای آخر سال مرتب تمیز کنید. مخصوصا آینه‌های خانه را با شیشه پاکن خوب براق کنید چرا که آینه تاثیر زیادی بر روی روشن به نظر رسیدن خانه‌تان خواهد داشت و به ایجاد احساس بهتر در افراد کمک زیادی می‌کند.

مبلمان خانه را خوب با جاروبرقی تمیز کنید

فقط به تمیز کردن سطحی و ظاهری مبلمان خانه اکتفا نکنید. در صورت نیاز روکش‌های کوسن‌ها را بشویید و با جاروبرقی تمام قسمت‌های مبلمان خانه‌تان را خوب تمیز کنید. اگر تشکچه مبل‌ها را بلند کنید قطعا در زیر آن شاهد منبعی از چیزهای مختلفی خواهید بود که ممکن است تعجب کنید حتما دور تا دور مبل‌ها و مخصوصا زیر تشکچه آن را جارو بکشید.

هود و اجاق گاز را براق کنید

فقط به دستمال کشیدن روی کابینت‌ها قانع نشوید. هود آشپزخانه‌تان در طی سال به خاطر پخت و پزهای مکرر منبع غنی از روغن‌ها و چربی‌های مختلف است که لازم است با مایع تمیز کننده تمام قسمت‌های آن چربی زدایی شود و همچنین گازی که همیشه با آن در حال پخت غذاها بوده‌اید را در صورت لزوم کاملا تمیز کنید. می‌توانید تمام قسمت‌های برخی از اجاق گازه‌ها را با خیال راحت بشویید.

سایر وسایل آشپزخانه را در زمان تمیز کردن آشپزخانه فراموش نکنید

همان طور که همه آشپزخانه را از بالا به پایین تمیز می‌کنید خوب است تمام ظروف را قبل از چیدن در کابینت‌های تمیز و شسته شده یکبار آب بکشید و با با دستمال تمیز کنید و سپس در کابینت بچینید. حتی برخی از وسایل که همچون اجاق گاز عمل می‌کنند مثل غذا گرمکن و مایکروویو و میکسر و مخلوط کن و… و حتی سرخ کن را خوب تمیز کنید.

حتما بخوانید: نحوه تمیز کردن کابینت های مختلف مثل هم نیست

برای درزگیری کاشی و سرامیک از دوغاب استفاده کنید

هر خانه‌ای که چند سال از عمر مفید آن می‌گذرد هر چند وقت یکبار نیاز به تعمیرات جزیی یا کلی پیدا می‌کند اگر درز بین کاشی‌ها و سرامیک‌های خانه خالی شده است حتما با استفاده از دوغاب کار درزگیر کرده و جلوگیری از خرابی‌های بیشتر را بگیرید و با این کار بدون اینکه چندان به چشم بیاید تاثیرات خوبی بر روی شکل خانه ایجاد می‌کنید.

کشوهای آشپرخانه را مرتب کنید

درست است که فقط خودمان از آشپزخانه استفاده می‌کنیم و مهمان‌ها به این قسمت دسترسی ندارند و در معرض دیدشان نیست ولی نباید خانه تکانی، خانه شما را از مرتب کردن کامل آشپزخانه غافل نگهدارد. حتما کشوهای آشپزخانه را کامل بشویید و خشک کنید و وسایل داخل آن را در صورت نیاز یکبار آب بکشید و خشک کرده و سپس در آن بچینید. تمیز بودن کشوها و وسایل داخل آن تاثیر زیادی بر روی سلامت خانواده تان خواهد داشت.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه

شیشه های مربا و ظروف نگهداری غذا

اگر مواد غذایی که مثل مربا را در شیشه‌های مختلف نگهداری می‌کنید را حتما در زمان خانه تکانی باید جزیی از اقلام مهم در زمان خانه تکانی در نظر داشته باشید. مخصوصا اگر زمان زیادی از ماندن شیشه‌های مختلف با محتویات متنوع مربا و ترشی در یخچال خانه می‌گذارد حتما از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

زیر تخت خواب ها را جارو بکشید

فقط قرار نیست روی تخت خواب ما مرتب و تر و تمیز و خوشبو باشد. همان طور که باید زیر فرش‌ها را تمیز کنیم باید زیر تخت خواب که محل استراحت مان است را مرتب تمیز نگهداریم. حتما در آخرین مرحله از گردگیری اتاق خواب، کف اتاق و مخصوصا زیر تخت خواب را جار رو بکشید.

اتاق رختشویی را تمیز کنید

حتی در زمان خانه تکانی بهاره باید اتاق رختشویی را در نظر داشته باشید چرا که قمستی از خانه است مخصوصا اینکه از آن قسمت برای شستن لباس هم استفاده می‌کنیم در نتیجه حتما باید محلی که برای شستن لباس‌های خانواده است تمیز و پاکیزه باشد. حتی تمام اطراف لباسشویی و زیر آن را باید خوب با جارو برقی و یا حتی با استفاده از شیلنگ آب تمیز کنید.

حتما بخوانید: تمیز کننده های طبیعی برای نظافت منزل چگونه محیطی تمیز و زیبا را برای ما به ارمغان می آورند؟

دریچه های آبراه و شیلنگ ها را خوب تمیز کنید

یکی از قسمت‌های مهم که در همه سرویس‌های بهداشتی و حتی آشپزخانه و رخشویی هم اهمیت زیادی دارد ولی کمتر کسی به نظافت آن توجه می‌کند دریچه آبراه و شیلنگ است. همان طور که کفپوش این قسمت‌ها را می‌شویید با فرچه حتما دور تا دور آبراه را تمیز کنید.

اسباب بازی بچه ها را بشویید

بچه‌های کوچک به خاطر کارهای مختلفی که انجام می‌دهند و بازیگوشی‌هایی که دارند حتما بسیاری از وسایل بازی‌شان را کثیف می‌کنند در زمان تمیز کردن اتاق خواب کودکان‌تان حتما شستن و تمیز کردن اسباب بازی‌ها را در نظر داشته باشید.

دیوارهای حمام  و وان و دوش را خوب ضدعفونی کنید

تنها به ضدعفونی کردن کف حمام بسنده نکنید. حتما با استفاده از یک فرچه یا اسفنج و ماده تمیز کننده از قسمت‌های بالا دست تمام دیوارهای حمام را بشویید و تمام قسمت‌های دوش را کاملا تمیز کنید. مخصوصا داخل وان را بعد از این دو قسمت به خوبی ضدعفونی کنید. نسبت به بهداشت حمام و ضدعفونی کردن آن در تمام فصول حساسیت داشته باشید.

قفسه ها و کابینت حمام را تمیز و مرتب کنید

تمام قفسه‌های داخل حمام و وسایل داخل آن را تمیز و مرتب کنید. بهترین کار این است که در زمان شستن تمام قسمت‌های حمام کابینت داخل حمام را خوب بشویید و ضدعفونی کنید.

اتاق کارتان را کاملا خانه تکانی کنید

اگر از یکی از اتاق‌های خانه به عنوان اتاق کارتان استفاده می‌کنید در زمان خانه تکانی بهاره هرگز از تمیز کردن آن غافل نشوید. تمیز بودن اتاق کارتان به اندازه تمیز بودن خانه‌تان اهمیت دارد مخصوصا اینکه هر دو را در کنار هم دارید. همان طور که تمام قفسه‌های کتابخانه، دیوارهای اتاق‌ها، در و پنجره‌ها و زیر و روی فرش‌ها را کاملا تمیز می‌کنید در زمان خانه تکانی باید چنین کارهایی را برای اتاق کار شخصی خود در منزل انجام دهید.

جمع بندی: بنابراین با توجه به این همه ریزکاری در امر نظافت نتیجه می‌گیریم که کار خانه داری ،کار چندان آسانی هم نیست. پس با این همه کار و مسئولیتی که خانم‌ها به عهده دارند در زمان خانه تکانی بهاره طبیعی است که برخی از قسمت‌ها را به کلی فراموش کنند. اما خانه‌ای که در آن همه اعضای خانواده در کار نظافت مشارکت دارند و این مشارکت در طول سال ادامه می‌یابد در آخر سال خانه تکانی نه تنها خسته کننده نیست بلکه خیلی شیرین هم خواهد بود.

حتما قسمت‌هایی که تصور نمی‌کنید به چشم مهمان‌ها نخواهد آمد را تمیز کنید. هرگز از جارو کردن زیر فرش‌ها و تخت خواب‌ها و زیر مبلمان غافل نشوید. حتی کل مبل‌ها و زیر تشکچه‌ها را خوب جارو بکشید. قاب پنجره‌ها را فراموش نکنید و جرم‌های اطراف آن را بگیرید. اتاق کار شما باید همیشه مرتب باشد بنابراین در زمان خانه تکانی برای آن وقت بگذارید. دریچه آبراه آشپزخانه و اتاق رختشویی را همیشه بعد از شستن کفپوش در نظر داشته باشید و با فرچه تمیز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا