دکوراسیون

نورپردازی راه پله منزل

8 روش نور پردازی

وجود نور تاثیر زیادی بر روی شکل و ظاهر خانه خواهد داشت و در اغلب موارد بخش عمده تاثیرگذاری محیط بر روی افراد ناشی از سبک نورپردازی آن است. برخی از افراد تصور می کنند که کار نورپردازی فقط مختص فیلم سازان است در صورتی که هر کسی می تواند کار نور پردازی را برای منزل شخصی خودش انجام دهد و یا حتی برای هر کدام از قسمت های خانه سبک متفاوتی از نورپردازی را در نظر بگیرید و از جمله قسمت هایی که می توانید با نورپردازی فوق العاده آن را متفاوت جلوه دهید اجرای این کار در راه پله ها است و این مقاله تصمیم داریم 8 سبک مختلف نور پردازی برای راه پله را به شما ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

8 روش نورپردازی راه پله ها

نورپردازی-راه-پله-منزل-دکورچوب-2

در گذشته کار نورپردازی و روش های آن معطوف به فضای اتاق خواب و حال و پذیرایی بود که بیشتر با استفاده از لوسترها این کار را انجام می دادند و یا اینکه از لامپ های LED استفاده می کردند و البته از این نوع لامپ فضا و محوطه حیاط را به خوبی به کار می برند به طوری که شب ها نمای خیره کننده ای را ایجاد می کند و استفاده از لامپ های ال ای دی به قدری کار و حرفه نور پردازی را تحت شعاع قرار داده است که سبک های نورپردازی را تا حدی دست خوش تحولات چشمگیری کرده است به طوری که به خطر ظرافت این نوع لامپ ها به راحتی می توانید راه پله های منزل تان را با استفاده از آنها نورپردازی کنید و به آن نما و جلوه دیگری بدهید که در ادامه به ترتیب 8 روش نورپردازی راه پله ها را برای تان به ترتیب توضیح خواهم داد.

1. Linear Step Lights یا لامپ LED خطی

نورپردازی-راه-پله-منزل-دکورچوب-3

اگر قصد تغییراتی در طراحی دکوراسیون منزل تان را دارید می توانید با استفاده یک لامپ ال ای دی خطی این کار را به راحتی انجام دهید و برای این کار کافی است لامپ LED خطی از طریق کانال آلومینویمی وارد به دیوار کنید، به طوری که با روشن کردن آن نور بر روی قسمت های کناری راه پله مسیری از نور را ایجاد کند و با این کار قطعا در زمان هایی از شب که شما مجبور به رفت و آمد هستید و وجود نور ممکن است دیگران را اذیت کند و در تاریکی راه رفتن بر روی پله ها خطر ناک است استفاده از این نوع لامپ می تواند بسیار مناسب باشد و در کنار آن به زیبای منزل تان قطعا می افزاید.

2. Treadlights

دومین روش نور پردازی راه پله های استفاده از همان لامپ های ال ای دی اما به شکل دیگر است این بار شما می توانید به جای اینکه آن را از طریق کانال آلومینیومی در دیوار جاسازی کنید می توانید آن را مستقیم زیر لبه های پله نصب کنید و با این کار جلوه دیگری از روشنایی را در راه پله های منزل تان ایجاد کنید تا اینگونه جذابیت فضا دوچندان شود البته باین روش شما نور بیشتری نسبت به روش Linear Step Lights را راه پله های منزل تان خواهید داشت.

3. Illuminated Handrails یا نرده های روشن

از آنجایی که فناوری روشنایی در طی یک دهه گذشته به سرعت در حال تغییر است و هر روز پیشرفت هر چه بیشتر در ساخت لامپ های ال ای دی ابعاد آن ها رو به کوچکتر شدن است و ظرافت آن این قابلیت را برای دکوراتورها ایجاد می کند تا در کار طراحی دکوراسیون داخلی از خود خلاقیت بیشتری نشان دهند.

لوسیا کابالر اولین کسی بود که به طور مبتکرانه از ظرافت لامپ های ال ای دی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و برای راه پله ها استفاده کرد، او با قرار دادن لامپ LED  در نرده های راه پله های یکی از خاص ترین و متفاوت ترین جلوه های بی نظیر نورپردازی را آفرید و تنها با همین کار ساده می توانید کاملا منحصر به فرد و مدرن به چشم بیایید. از این روش شما می توانید برای نورپردازی اطراف عرشه ها، ایوان یا بالکن و همین طور راه پله های منزل تان استفاده کنید.

4. Up-Down Lights

نورپردازی-راه-پله-منزل-دکورچوب-4

استفاده از روش چراغ های رو به پایین در حقیقت یک تعبیر مدرن و براق از زیبایی های دیوار سنتی است که در سبک از نورپردازی راه پله ها را با استفاده از چند لامپ ال ای دی کوچک این کار را انجام می دهید به این شکل که لامپ ها جایی بین نرده و پله ها نصب می شوند و روشن کردن آنها، نور در یک زاویه عمودی نما و جلوه ای متفاوت را به راه پله ها می بخشد.

5. Backlighting یا نور پس زمینه

نور پس زمینه سنگ یا روکش چوبی همراه با برش نازک یک روند نو ظهور است که در کار طراحی دکوراسیون با استفاده از نورپردازی راه پله ها انجام می شود و جلوه آن بر خلاف روش های دیگر نیستو همان طور که در تصویر زیر مشاهد می فرمایید دکوراتور توازن خاصی بین پانل های اونیکس با نور پس زمینه ایجاده کرده است که با این کار به زیبایی کار افزوده است.

6. Hidden Lights یا نور پردازی به روش مخفی

نورپردازی-راه-پله-منزل-دکورچوب-5

همان طور که از نام این روش معلوم است در این سبک از نورپردازی راه پله طراح لامپ ها را در قسمت های زیرین راه پله ها نصب می کند به شکل که فقط هاله هایی از نور را می بینید که مسیر مشخصی را روشن کرده است و جلوه خاص و خیره کننده را به فضا بخشیده است و با این روش از نورپردازی راه پله شما از روشن کردن لامپ های دیگر بی نیاز خواهید بود.

7. Step Lights

در این روش از نور پردازی دکوراتور بر هر کدام از پله ها یک لامپ را در نظر می گرید و به شکل بر روی دیوار و در کنار هر پله نصب می کند. معمولا از این روش برای نورپردازی اتاق خواب استفاده می شود که با نصب چند لامپ در اطراف تخت خواب می توانید فضای اتاق را تغییر دهید. گرگوری فیلیپس اولین بار این روش را برای طراحی نورپردازی راه پله ها به کار برد و به سبک مدرن ارائه کرد.

8. Illuminated Newels یا چراغانی کردن 

این روش معمولا در بسیار اوقات برای فضاها و محوطه های باز مثل حیط و تراس بیشتری استفاده را دارند و البته در این روش از لامپ هایی برای چراغانی کردن استفاده می شود که از آن می توانید در لبه ها، قایق ها، نرده ها و حتی برای نورپردازی راه پله ها هم بهره ببرید و منزل تان کاملا متحول سازد، این سبک از نور پردازی از جمله روش هایی است که نه تنها در محوطه های باز بلکه برای طراحی داخلی منزل تان هم می توانید استفاده کنید و با آن خانه خود را نسبت به 7 روش قبل کاملا جذاب تر و خاص تر طراحی کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا