کاغذ دیواری

آموزش نصب کاغذ دیواری در 5 قدم

نصب کاغذ دیواری

اقدامات قبل از نصب کاغذ دیواری شاید کاملا ساده و راحت باشند، اما عبور راحت از کنار آنها قطعا خسارات مالی و زمانی را برای شما به دنبال خواهد داشت که با رعایت این 5 کار ساده و اصولی کار نصب کاغذ دیواری به بهترین شکل انجام و زیبایی خود را به عیان نشان خواهد داد.

نحوه نصب کاغذ دیواری

یکی از موضوعاتی که پس از خرید کاغذ دیواری با آن مواجه هستید مرحله نصب کاغذ دیواری می باشد.توصیه ما در دکورچوب به مشتریان این است که حتما از نصابان حرفه ای و کاربلد برای نصب استفاده کنید و اجازه این کار را به افراد دیگر ندهید، در زیر مراحل نصب کاغذ دیواری را توضیح می دهیم.

مرجله اول نصب زیر سازی است.در صورتی که دیوار به تازگی نقاشی و یا گچ کاری شده باشد و سطحی صاف داشته باشیم برای نصب کاغذ دیواری نیاز به زیر سازی خاصی نداریم؛اما در صورتی که دیوار دارای سطحی ناصاف و خلل وفرج دار باشد می بایست کاملا صاف و یکنواخت گردد.در غیر این صورت سطح کاغذ دیواری چروک شده و زیر آن حباب جمع می گردد.

نکات قبل از نصب کاغذ دیواری

پس از زیر سازی دیواری که قرار است کاغذ دیواری روی آن نصب گردد؛ طول وعرض دیواری را بدست می آریم.حال چرا این کار را می کنیم اول این که مقدار دقیق کاغذ دیواری و تعداد رول های آن را بدست بیاریم.موضوع بعدی این که طرح کاغذ دیواری را به شکلی برنامه ریزی کنیم که کاملا بر روی دیوار نمایان شود.موضوع دیگر این که در صورتی که می خواهیم دیوار پهن تر نشان داده شود از کاغذ هایی با طرح های افقی و در صورتی که بخواهیم دیوار بلند نشان داده شود از کاغذ هایی با طرح های عمودی استفاده می کنیم.

سپس چسب مخصوص کاغذ دیواری را آماده کرده و بر روی دیوار می زنیم.دقت شود قبل از نصب کاغذ دیواری بر روی دیوار بایستی که ابعاد مناسب برای برش تخمین زده شود.نصابان معمولا چند سانت کاغذ دیواری را از ارتفاع دیوار بیشتر برش می زنند تا به خوبی بر روی دیوار جا بیفتد. ما در دکورچوب به نصابان توصیه می کنیم قبل از نصب بر روی دیوار کاغذ دیواری ها را کاملا بر روی زمین پهن کنند تا از تکرار طرح ها و همین طور قرار گرفتن گل ها و طرح در کنار یکدیگر مطمین شوند. در مرحله آخر بر پشت کاغذ ها هم چسب زده و با دقت بر روی دیوار نصب می کنیم.

اقدامات قبل از نصب کاغذ دیواری

همیشه به ما گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است و در دکوراسیون داخلی این گفته به خوبی صدق می کند و اگر در انجام هر کاری اقدامات و پیش بینی های لازم را نداشته باشید، احتمال هر اتفاقی هم وجود خواهد داشت، چرا که ممکن است، یا منجر به خسارات مالی یا زمانی بشود و یا در صورت عدم جبران آن، شکل و ترکیب ظاهری منزل چندان جالب نباشد و آن را بد نشان بدهد.

نکات ضروری قبل از نصب کاغذ دیواری

این مسائل در اغلب موارد در زمان نصب کاغذ دیواری برای هر کسی ممکن است با رعایت نکردن یا به خاطر نداشتن توجه کافی به یکسری از نکات ساده و معمولی پیش آمده باشد ولی به طور کلی در موقع نصب کاغذ دیواری با رعایت 5 نکته لازم و ضروری می توانید کار نصب را با موفقیت به اتمام برسانید و پس از آن هیچ مشکلی در آن نبینید اما در صورت عدم توجه کافی به یکی از این 5 مورد می تواند شکل و ظاهر دکوراسیون منزل تان را دست خوش تغییرات نا مطلوبی بکند؛ به همین دلیل اقدامات قبل از نصب کاغذ دیواری اگر به درستی انجام پذیرد شما در پایان کار رضایت کامل را از بابت انتخاب تان خواهید داشت، که در ادامه در مورد این 5 اقدام ساده، ولی بسیار مهم و ضروری بیشتر صحبت می کنیم پس با ما همراه باشید.

5 کار ساده ولی مهم و ضروری که قبل از کار نصب کاغذ دیواری باید حتما انجام دهید

برای حل مساله به دنبال راه حل های سخت و پیچیده نباشید در بسیار مواقع مشکلات را می توانید با ساده ترین نکات و روش های موجود برای همیشه حل کنید کافی است قبل از هر کاری با دانستن این نکات و رعایت کردن آنها خودتان را از دردسرهای احتمالی نجات دهید و به همین دلیل توصیه اکید ما بر این است که هرگز و هرگز عجله نکنید و با آرامش خاطر با در نظر گرفتن این 5 نکته در کنار انتخاب کاغذ دیواری خود را سریع به خواسته اصلی تان برسانید.

1- استفاده از چسب مناسب برای کاغذ دیواری

شاید برخی از افراد از اهمیت نوع چسب کاغذ دیواری که برای کار نصب می خواهند استفاده کنند، واقعا بی اطلاع باشند و همین موضوع می تواند یکی از علل خراب شدن کار باشد. ممکن است برای انتخاب کاغذ دیواری و پیدا کردن بهترین و با کیفیت ترین نوع آن وقت زیادی صرف کنید و بابت آن هزینه زیادی بپردازید اما اگر به نوع چسبی که برای کار نصب، می خواهید استفاده کنید توجه نداشته باشید ممکن است تمام هزینه ای که داشته اید را هدر بدهد.

چسب کاغذ دیواری

بنابراین همزمان با خرید کاغذ دیواری از فروشنده بخواهید مناسب ترین و با کیفیت ترین چسب کاغذ دیواری را هم به شما پیشنهاد بدهد تا از هر مشکل احتمالی پیشگیری کرده باشید و یا اگر نصاب قرار است از چسب خود برای کار نصب استفاده کند حتما از مرغوبیت آن اطمینان حاصل کنید.

2- از نصاب حرفه ای برای کار نصب کمک بگیرید

البته تهیه بهترین جنس کاغذ دیواری و مرغوب ترین نوع چسب، جهت انجام کار نصب هم به تنهایی کافی نیست. وجود مواد اولیه یک چیز است و وجود یک مجری حرفه ای و با تجربه یک چیز دیگر! چرا که کار نصب کاغذ دیواری دقیقا به مثال کار آشپزی است، اگر بهترین و مرغوب ترین مواد غذایی را در اختیار داشته باشید اما فاقد تجربه کافی در امر آشپزی باشید به احتمال خیلی زیاد غذای خوبی را نخواهید پخت، به طوری که خودتان هم از خوردن آن لذتی نمی برید.

حالا اگر شما بعد از کلی زحمت و هزینه بخواهید بهترین جنس کاغذ دیواری و چسب را به دست یک نصاب ناشی بدهید برای شما چیزی جز ندامت و پشیمانی، چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت در نتیجه حتما از حرفه ای بودن و داشتن تجربه کافی او مطمئن شوید و برای راحتی کارتان از همان فروشنده ای که کاغذ دیواری و چسب مناسب را تهیه کرده اید بخواهید تا یک نصاب خوب و حرفه ای را به شما معرفی کند.

3- اگر دیوارها سالم است، حتما از عدم وجود رطوبت مطمئن شوید

یکی دیگر از عوامل که جزیی مهمی از اقدامات قبل از نصب کاغذ دیواری دیواری است، بستر یا دیواری است که قصد اجرای کار را بر روی آن دارید. سطح روی دیوار باید کاملا صاف و یک دست و بدون هیچگونه ناصافی و یا هر گونه خرابی دیگری باشد و از همه مهمتر اینکه در زیر گچ دیوار خبری از ذره ای نم و رطوبت احتمالی هم نباید باشد تا در آینده پس از نصب، کاغذ دیواری زیبایی شکل و ظاهر خود را به مرور از دست ندهد.

حتی برای راحتی کارتان هم که شده این زحمت را به خود بدهید و از یک کارشناس حرفه ای بخواهید تا وضعیت لوله های آب را بررسی کند تا از سالم بودن وضعیت لوله کشی منزل تان مطمئن شوید و بعد از آن خرابی های احتمالی روی دیوار را برطرف کنید و پس از رفع نقایض، با خیالی آسوده کاغذ دیواری را نصب کنید.

4- جنس کاغذ دیواری

یکی از اصلی ترین فاکتورهای خرید کاغذ دیواری، نوع جنس مد نظرتان است که در آینده می توانید به اهمیت آن به شدت پی ببرید که در آن زمان شما از جنس کاغذ دیواری انتخابی تان یا کاملا راضی هستید، یا ناراضی! چرا که نظافت دوره ای که برای منزل تان در نظر دارید می تواند نوع کاغذ دیواری شما را دچار دردسرهایی کند در نتیجه شما نمی توانید از هر نوع کاغذ دیواری برای هر جایی استفاده کنید مخصوصا اگر شما فردی هستید که به نظافت دیوارها اهمیت زیادی می دهید لازم است از کاغذ دیواری ونیل یا ضد آب به عنوان دیوارپوش استفاده کنید. البته فراموش نکنید پرایمر کاغذ دیواری بسیار مهم است.

انواع جنس کاغذ دیواری

اما اگر قصد استفاده از کاغذ دیواری معمولی را دارید می توانید از آن برای قسمت هایی از منزل تان (انباری کوچک در داخل منزل) که مورد توجه نیست و به طور روزانه و هفتکی آن را تمیز نمی کنید استفاده کنید. گرچه این روزها، بیشتر برند های کاغذ دیواری پی وی سی بوده و می توانید به راحتی با دستمالی مرطوب سطح روی آن را گردگیری کنید اما اگر در ضمن خرید از کاغذ دیواری معمولی خوش تان آمد، نباید هرگز در آینده به فکر تمیز کردن آن باشید مگر تنها با یک دستمال نخی خشک، که در چنین شرایطی جهت پاک کردن کثیفی های روی آن کار برای تان غیر ممکن خواهد بود و مجبور به تعویض آن خواهید شد.

5- ترکیب کاغذ دیواری ها

اگر شما به دنبال کاغذ دیواری خاصی هستید که کد آن را نمی دانید و یا قبلا کاغذ دیواری با طرح و رنگ به خصوصی را تهیه و نصب کرده اید و دوست دارید در زمان تعویض از سر همان طرح و رنگ کاغذ دیواری جدیدی را تهیه کنید لازم است تا نام برند، کد، ابعاد و شرکت سازنده کاغذ دیواری را نیز بدانید.

ترکیب کاغذ دیواری های مختلف

اما از آنجایی که این اطلاعات در پشت کاغذ دیواری درج شده است و در زمان نصب پشت کار قرار گرفته است دیگر شما نمی توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید مگر اینکه قبلا این اطلاعات در جایی یادداشت کرده باشید در غیر این صورت توصیه می کنیم هرگز خود را بابت این موضوع اذیت نکنید و به جای آن بهتر است، کاغذ دیواری با طرح و رنگ مشابه کاغذ دیواری فعلی منزل تان را برای تعویض تهیه کنید و خود را هیچگاه ملزم به خرید کاغذ دیواری نکنید.

نصب و نگهداری از کاغذ دیواری

پس از انتخاب و خرید، زمان نصب کاغذ دیواری می رسد. ما در گرند دیزاین بسیاری از مواقع دیدیم که تمامی مراحل انتخاب و خرید به خوبی و با دقت صورت گرفته است اما در مرحله نصب به دلیل عدم رعایت نکات لازم نصب کاغذ جلوه‌ ای که می بایست بر روی دیوار داشته باشد، را نداشته است. نصاب کاغذ دیواری اگر که حرفه ای باشد به صورت خودکار تمامی مراحل زیر را انجام می دهد اما ما در این جا به شکل خلاصه و تیتروار موضوعات زیر را شرح می دهیم:

  • قبل از نصب کاغذ می بایست که زیر کاری به شکل دقیق و صحیحی انجام شود و در صورت لزوم بتونه کاری صورت گیرد و پرایمر کاغذ دیواری زده شود.
  • برش کاغذ دیواری به درستی صورت گیرد تا هم پرتی کار پایین بیاید و کار ظرافت و دقت لازم را داشته باشد.
  • پس از برش از وسط کاغذها به آنها چسب زده و به آرامی از وسط به اطراف چسب را می زنیم تا لبه های کاغذ چسبی نگردد.
  • پس از نصب کاغذها زیر برخی از آنها حباب هایی پدیدار می شود. اگر نصب کاغذ به درستی صورت گرفته باشد، نگران نباشید، زیرا این حباب ها پس از چند روز ناپدید می گردند.

جمع بندی

بنابراین اگر می خواهید از نتیجه نهایی کار نهایت رضایت کامل داشته باشید لازم و ضروری است که با رعایت 5 مورد گفته شده و مخصوصا 4 نکته اول در تمامی مراحل کار نظارت لازم را داشته باشید اما اگر از کنار این موارد به راحتی بگذرید باید در انتظار جبران آن نیز باشید. با اندکی تامل، مشورت و پرس و جو شما نه تنها انتخابی فوق العاده خواهید داشت بلکه پس از اتمام کار تا سال می توانید از کاغذ دیواری انتخاب تان استفاده کنید. توصیه آخر ما به شما این است که هر کاغذ دیواری که تهیه کردید قبل از نصب بر روی دیوار مشخصات آن را در جایی یاد داشت کنید تا در صورت لزوم بتوانید نمونه طرح کاغذ دیواری را راحت تر پیدا و تهیه کنید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا