دکوراسیون

کثیف ترین قسمت های آشپزخانه را برای مقابله با کرونا ویروس گندزدایی کنید

شاید باورتان نشود در این مقاله با 8 قسمت از کثیف‌ترین قسمت‌های آشپزخانه آشنا می‌شوید که برای حفظ سلامت اعضا خانواده‌تان لازم است در بازه‌های زمانی کوتاه ضدعفونی شوند. مخصوصا اینکه با توجه به خطرات کرونا ویروس که با ایام آخر سال و خانه تکانی مصادف شده است این 8 قسمت را لازم است تا به طور روزانه ضدعفونی کنید.

8 قسمت از پر باکتری ترین قسمت های آشپزخانه

با توجه به اینکه بیشترین شستشوهای روزانه و پخت پزها در محیط آشپزخانه انجام می‌شود و مرتب همه وسایل شسته و پس از خشک کردن در کابینت می‌گذارند و حتی همیشه کف آشپزخانه را خوب تی می‌کشند و یا با آب می‌شویند انتظار می‌رود که تمیزترین قسمت خانه باشد. اما با همه این زحمات در قسمت‌های زیادی از هر آشپزخانه‌ای محل تجمع میکروب‌ها بوده و جزیی از کثیف‌ترین قسمت‌های آشپزخانه به شمار می‌رود. به طور کلی 8 قسمت از هر آشپزخانه‌ای به شدت کثیف بوده ولی به چشم نمی‌آید.

پر باکتری ترین قسمت های آشپزخانه

هشدار:

سینک ظرفشویی، اسکاچ یا اسفنج و سیم ظرفشویی، دستگیره در کابینت، دستمال حوله، تخته برش، نمکدان، دستگیره یخچال فریزر و سطل آشغال و کف آشپزخانه را برای مراقبت و پیشگیری از خطر ابتلا شدن با کرونا ویروس در طول روز چند بار ضدعفونی کنید.

در نتیجه در دوران حساس و خطرناک مقابله با ویروس کرونا لازم است که برای حفظ سلامت خود و اعضا خانواده‌تان حتما این 8 قسمت را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و هر نوع ماده شوینده قوی به خوبی تمیز و گندزدایی کنید. به همین دلیل قصد داریم در مورد تمیز کردن و ضدعفونی کردن این 8 قسمت مهم که میکروب‌های فوق العاده زیادی دارند راه کارهای مفیدی را ارائه دهیم پس یا ما همراه باشید.

سینک ظرفشویی

قطعا تعجب خواهید کرد با این همه شستشو مکرر ظروف مختلف در درون سینک چرا یکی از آلوده‌ترین قسمت‌های آشپزخانه محسوب می‌شود. به علت شسشتو مداوم میکروب‌های زیادی در بخش‌های مختلف سینک مخصوصا در لابه لای درزها و شکاف‌های آن تجمع می‌کنند.

اما از آنجایی که قسمتی از کارهای مربوط به پخت و پز چون پاک کردن و شستن انواع گوشت نظیر مرغ و ماهی و … در درون سینک انجام می‌شود این امری طبیعی است که باکتری‌های مختلفی در سینک هر آشپزخانه‌ای باشد و به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که 45 درصد سینک‌ها دارای انواع باکتری هستند که به سرعت تکثیر می‌شوند. در نتیجه با توجه به شرایط بحرانی کرونا ویروس در ایران و تمامی دنیا خانم‌ها باید به طور روزانه سینک را با استفاده از انواع تمیزکننده‌های قوی مثل واتیکس ضدعفونی کنند.

اسکاچ یا اسفنج

اسکاچ و اسفنج و سیم‌های ظرفشویی از آلوده‌ترین وسایل هر آشپزخانه‌ای هستند که دارای باکتری به نام سالموندلا که منجرب به مسمومیت غذایی در افراد است را دارا است و در زمان شستن ظرف‌ها سبب انتشار هر چه بیشتر این باکتری خطرناک می‌شود. بنابراین هرگز اسفنج را در درون سینک به حال خود رها نکنید.

حتما بخوانید: سرکه و جوش شیرین قوی ترین شوینده برای خانه تکانی جهت حذف کرونا ویروس از محیط زندگی

روش های ضدعفونی کردن اسفنج

  • اسفنج را با استفاده از مواد شوینده قوی به همراه آب داغ بشویید و سپس آب آن را بگیرید
  • تمام اسنفج‌ها و اسکاچ‌ها و همچنین سیم‌های ظرفشویی را بجوشانید
  • هر روز به مدت یک دقیقه اسفنج  را در درون مایکرویو قرار دهید
  • کار گندزدایی اسکاچ را با استفاده از آب ژاول انجام دهید. اسکاچ را در درون محلول چند دقیقه قرار دهید

حتما اسکاچ‌های کهنه و قدیمی را دور بی‌اندازید. برای حفظ سلامتی خود همیشه از اسکاچ‌های سالم و نو استفاده کنید.

دستمال حوله های آشپزخانه

از دستمال‌های حوله‌ای که برای نظافت آشپزخانه و یا برای خشک کردن میوه و ظرف مورد استفاده قرار می‌گیرند پس از هر بار استفاده حتما با مواد شوینده و آب داغ بشویید و سپس در مقابل نور خورشید قرار دهید. اگر دستمال پس از استفاده به حال خود رها شود و بعد از خشک شدن برای کارهای دیگر استفاده شود باعث شیوع و گسترش هرچه بیشتر آلودگی خواهد شد.

تخته های مخصوص برش گوشت و سبزیجات

تخت برش مخصوص گوشت و سبزیجات پس از مدتی که از استفاده آن می‌گذرد به خاطر استفاده زیاد و ایجاد خطوط خط و خش بر روی سطح آن محل خوبی برای رشد و تکثیر انواع باکتری می‌شوند. برای اینکه به ارتقا سطح سلامتی خود و خانواده‌تان کمک کرده باشید همیشه در آشپزخانه دو تخته برش داشته باشید. یک تخت برش مخصوص بریدن انواع گوشت و یک تخت برش فقط مخصوص میوه و سبزیجات در نظر بگیرید تا بدین طریق میزان آلودگی را کاهش داده باشید. حتما پس از هر بار استفاده از هر کدام از تخته‌های برش آن را با مایع شوینده و آب گرم بشویید.

دستگیره های کابینت

دستگیره کابینت از جمله قسمت‌هایی است که در طول روز و زمانی که خانم‌ها مشغول به کارهای مربوط به امور منزل هستند قطعا به دفعات زیاد برای برداشتن وسایل آشپزی و مواد غذایی به کابینت‌های آشپزخانه مراجعه می‌کنند. به خاطر تماس مستقیم دست با دستگیره، می‌تواند محلی برای جمع شدن چربی و رطوبت و همچنین تکثیر باکتری باشد. حتما دستگیره‌های کابینت‌های آشپزخانه را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

نمکدان ها 

نمکدان و به طوری کلی جا ادویه‌ای به خاطر تماس مستقیم دست افراد با بدنه آنها یکی از آلوده‌ترین قسمت‌های آشپزخانه به شمار می‌روند. البته وجود رطوبت در بخش‌های داخل فضای نمکدان و ماندن در آنجا پس از خشک شدن دیگر جدا نمی‌شوذ و تکرار این اتفاق به گسترش آلودگی کمک می‌کند. بنابراین پس از هر بار استفاده بدنه آن را ضدعفونی کنید و یا هر زمان که کامل خالی شد آن را بشویید.

دستگیره در یخچال فریزر

علاوه بر دستگیره یخچال فریزر همه قسمت‌های داخلی آن به علت سرمای زیاد ممکن است به رشد برخی از باکتری‌های بسیار مضر و سازگار با سرما کمک کند در نتیجه لازم است تا به طور مرتب در کنار تمیز کردن دستگیره که همیشه دست افراد خانواده به آن برخورد می‌کند بدنه آن را هم با آب ژاول تمیز کنید. حتما قبل از دست زدن به دستگیره در یخچال دست خود را بشویید. اگر مجبور بودید با دست نشسته دست بزنید حتما بعد از اتمام کارتان دستگیره را ضدعفونی کنید. اما در مورد درون یخچال حتما آن را ماهی یکبار کاملا تمیز کنید. هر وقت که میوه و سبزی خریدید اول آن را با مواد ضدعفونی کننده مخصوص میوه بشویید و سپس درون یخچال بگذارید.

کف آشپزخانه

کف آشپزخانه به خاطر وجود مواد غذایی مختلف و شستن ظرف و ظروف و پخت و پز و ریخته شدن اتفاقی برخی از مواد غذایی مثل روغن و… بر روی آن لازم است تا به طور مداوم تمیز شود. از آنجایی که کف برخی از آشپزخانه‌ها با استفاده از پارکت لمینت کفپوش شده است شما نمی‌توانید با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده روی آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید: شوینده پارکت لمینت چیست؟ چگونه بهترین شوینده را انتخاب کنیم؟

بنابراین با استفاده از اسپری کردن آب ژاول بر روی آن و به کمک یک دستمال تمیز سطح پارکت لمینت را پاک کنید. اما از آنجایی که خانم‌ها دوست دارند کفپوش پارکت لمینت خانه و آشپزخانه یک طرح و شکل باشد کف آشپزخانه‌شان را با لمینت کفپوش می‌کنند اما برای اینکه به حفظ نظافت و سلامت محیط زندگی‌تان بتوانید بیشتر کمک کنید توصیه می‌کنیم از کفپوش‌ های پی وی سی که سازگاری کاملا با آب و هر نوع ماده شوینده‌ای را دارند استفاده کنید. خانم‌ها به راحتی می‌توانند طرح و رنگ کفپوش پی وی سی نزدیک به طرح و رنگ پارکت لمینت منزل‌شان را پیدا کنند و بدون اینکه کسی متوجه تفاوت جنس کفپوش آشپزخانه با سایر قسمت‌های منزل شان بشود آشپزخانه خود را به خوبی طراحی کنند و هر زمان که نیاز به شستشو کامل کف آشپزخانه بود با خیال راحت آن را بشویند.

سطل آشغال آشپزخانه منبع اصلی کثیفی

سطل آشغال را حتما هر هفته بشویید و آشغال‌ها را مستقیم در درون آن قرار ندهید و از کیسه زباله‌های ضخیم استفاده کنید. هر شب حتما کیسه زباله را بیرون بگذارید و هرگز اجازه ندهید تا آشغال‌ها به مدت طولانی در آشپزخانه بمانند. ممکن است برخی شب‌ها کیسه زباله دارای محتویات کمی از زباله باشد اما حتما کیسه را از سطل خارج کنید و بیرون بگذارید و منتظر نباشید تا  سطل آشغال تا سر پر شود تا مجبور شوید آن را بیرون بگذارید.

جمع بندی: حتما از خواندن این مطالب خیلی متعجب شده‌اید. هرگز فکر نمی‌کردید اسکاچی که با آن روزانه کلی ظرف می‌شستید خود منبع غنی از میکروب و انتقال آنها به ظروف‌تان بوده است. حتی در مورد سینک هم چنین تصوری نداشتید که الان دارید. قطعا مثل چند دقیقه پیش به نمکدان و جا ادویه‌ای نگاه نمی‌کنید. اگر تا امروز داشتید از یک تخته برش استفاده می‌کردید در فکر خرید یک تخته برش دوم هستید.

برای حفظ تمیز بودن محیط آشپزخانه دیگر صبر نمی‌کنید تا سطل آشغال تا سر کاملا پر شود و سپس کیسه زباله را تعویض کنید. خیلی نکات دیگر که ممکن است در این مقاله گفته نشده باشد ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد و به شما بگویید من هم پر از میکروب‌های خطرناک هستم پس مرا در اولین فرصت ضدعفونی کنید. اگر به سلامت خود در شرایط سخت که همه با کرونا درگیر هستند بیشتر به نظافت آشپزخانه توجه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا