والپیپر

تمیزکردن کاغذ دیواری در دوران کرونا

تمیز نگه داشتن کاغذ دیواری

برای تمیز کردن کاغذ دیواری در دوران بحران کرونا ویروس می ‌توانید با آب ژاول به راحتی این کار را انجام دهید، با ترکیب کردن ۱ سی سی وایتکس و ۱۰۰ سی سی آب، ماده آب ژاول ساخته شده و بعد از آن می ‌توانید از آن به عنوان یک تمیز کننده خوب و یک ماده ضدعفونی عالی جهت پیشگیری از کرونا دیوارها و حتی سطح روی کاغذ دیواری قابل شستشو را تمیز کنید.

بهترین راه کار برای تمیز کردن کاغذ دیواری در دوران بحرانی کرونا ویروس

در این دوران که حساسیت همه افراد در امر نظافت و تمیز کاری‌ های روزانه به اوج خود رسیده است و در حال تمیز کردن تمامی سطوح در منزل خود هستند و از در و پنجره و شیر آلات سرویس ‌ها و آشپزخانه، کاشی، سرامیک، وسایل شخصی و غیره را مرتب استریل می‌ کنند تا از شیوع هر چه بیشتر کرونا ویروس پیشگیری کنند.

تمیز کردن دیوارها هم امری الزامی به شمار می‌ رود، اما شیوه تمیز کردن دیواری که نقاشی شده باشد با زمانی که با کاغذ دیواری دیوارپوش شده باشد کاملا متفاوت است، مخصوصا اینکه اغلب افراد از کاغذ دیواری استفاده می‌ کنند.

بهترین راهکار برای تمیز کردن کاغذ دیواری

با توجه به اینکه قسمت ‌های دست پایین دیوار باید مرتب ضدعفونی شود خوب است که از روش‌ های مرسوم ولی به شکل موثرتری در این دوران استفاده کنید، تمامی روش‌ هایی که برای تمیز کردن سطح کاغذ دیواری با استفاده از مواد شوینده انجام می ‌شود برای پیشگیری از کرونا ویروس کفایت می ‌کند، البته بهترین روش استفاده از آب ژاول است.

حتما بخوانید: نحوه شست و شوی کاغذ دیواری

روش تمیز کردن انواع کاغذ دیواری مثل هم نیست

اولین چیزی که باید همیشه مد نظرتان باشد این است که وقتی شما بعد از خرید و نصب کاغذ دیواری، بعد از گذشت مدتی طولانی برای تمیز کردن سطح روی آن نمی‌ توانید همچون دیواری که نقاشی رنگ روغن شده است رفتار کنید، برای تمیز کردن کاغذ دیواری حتما باید به نوع جنس آن توجه داشته باشید.

اما از آنجایی که امروزه بیشتر افراد از کاغذ دیواری قابل شستشو با لایه محافظ پی وی سی PVC (کاغذ دیواری ضد آب) یا به اختصار وینیل که دارای مقاومت بالایی است استفاده می ‌کنند، تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری کاملا راحت تر از نوع غیر قابل شستشو آن است که به آن کاغذ دیواری قابل شستشو می گویند.

شما می‌ توانید با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و تمیز کننده در شرایط بحرانی کرونا ویروس کاغذ دیواری قابل شستشو را تمیز و ضدعفونی کنید اما متاسفانه برای کاغذ دیواری ساده چنین امکانی وجود ندارد.

چگونه یک ماده ضد عفونی کننده خوب برای کاغذ دیواری قابل شستشو تهیه کنیم؟

با استفاده از یک سی سی وایتکس به همراه 100 سی سی آب به راحتی می ‌توانید یک ماده ضدعفونی کننده خوب برای پاک کردن تمامی سطوح تهیه کنید که برای تمیز کردن کاغذ دیواری مقاوم و قابل شستشو کاملا مناسب است، با این روش هم می ‌توانید همزمان در خانه تکانی و نظافت بهاره منزل‌تان از خطر ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کنید.

اما قبل از استفاده از این ماده تمیز کننده با یک دستمال خشک سطح روی کاغذ دیواری را تمیز کنید و یا به جای آن می ‌توانید با کمک جارو برقی سطح کاغذ دیواری را غبار روبی کنید و سپس از محلول آب ژاول تهیه شده برای ادامه تمیز کاری استفاده کنید.

برای تمیز کردن سطح کاغذ دیواری و پاک کردن تمامی سیاهی ‌ها و کثیفی ‌ها روی آن و مخصوصا لکه ‌های چربی دستمال را در درون آب ژاول بزنید تا کامل خیس شود و سپس آب آن را کامل بگیرید و سپس سطح روی کاغذ دیواری را تمیز کنید.

چگونه لکه های مختلف را از روی کاغذ دیواری پاک کنیم؟

برای اینکه بتوانید لکه‌ ها را از روی کاغذ دیواری پاک کنید باید راه کار آن را با توجه به نوع جنسی که دارد شناسایی کنید، به طور کلی کاغذ دیواری در دو نوع قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم می ‌شود؛ اگر جنس کاغذ دیواری منزلتان از نوع قابل شستشو باشد به راحتی و استفاده از کمی محلول مایع صابون یا هر نوع شوینده دیگری که سازگار با کاغذ دیواری است لکه ‌ها را پاک کنید.

اگر لکه ‌ها تازه باشند خیلی راحت و سریع پاک می ‌شوند اما اگر خیلی قدیمی باشند نیاز به زمان بیشتری برای برطرف شدن دارند، اما اگر جنس کاغذ دیواری غیر قابل شستشو باشد امکان تمیز کردن آن با دستمال مرطوب یا آغشته به مواد تمیز کننده میسر نیست و برای تمیز کردن لکه ‌ها باید به صورت نقطه‌ ای سطح کاغذ دیواری را تمیز کنید که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می ‌دهیم.

2 روش برای پاک کردن لکه ها از روی کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

شما با استفاده از دو روش گفته شده توسط شرکت دکورچوب می ‌توانید به راحتی لکه‌ های چربی و کثیفی را از روی کاغذ دیواری غیر قابل شستشو پاک کنید.

 • روش اول این است که با استفاده از یک دستمال کاغذ دیواری یا حوله کاغذ و به کمک اتو می ‌توانید لکه ‌های چرب را از روی کاغذ دیواری ساده حرکت دهید. دستمال را بر روی محل مورد نظر بگذارید و سپس اتو با پایین درجه حرارت را بر روی آن قرار دهید و به مدت یک دقیقه صبر کنید. حرارت اتو لکه ‌های چربی را حرکت دادن و سپس به حوله کاغذی جذب می ‌شوند.
 • روش دوم این کار با استفاده از پودر تالک یا پودر بچه امکان پذیر است. کافی است که مقداری از پودر بچه را روی محلی که لک شده است بریزید و ده دقیقه صبر کنید و بعد از آن با استفاده از یک اسفنج نرم و کاملا خشک سطح کاغذ دیواری را تمیز کنید.

محلول سرکه مناسب برای افراد حساس در نظافت منزل

اگر شما به مواد شوینده حساسیت دارید با استفاده از یک دوم فنجان سرکه می ‌توانید به همراه یک لیتر آب یک محلول تمیز کننده و ضدعفونی کننده قوی و بدون هیچ نوع عوارضی برای سلامتی خود بسازید. این محلول برای افرادی که ناراحتی ریه دارند توصیه می ‌شود.

سوالی که برای بسیاری از خانم های ایرانی پس از خرید کاغذ دیواری پیش می آید این است که چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟ ما در دکورچوب بنا به تجربه و همین طور اطلاعات خود به این سوال که دغدغه بسیاری از مشتریان است پاسخ می دهیم که چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم تا سطح آن کاملا سالم بماند.

تمیزکاری کاغذ دیواری چگونه است (همراه با چند ترفند کاربردی)

تمیز و تعمیر کاغذ دیواری از مهم ترین سوالاتی است که معمولا افراد از دکورچوب به عنوان منبعی آگاه در این زمینه می پرسند . افراد پس از خرید کاغذ دیواری به مساله نصب آن توجه کرده و سوالاتی در مورد نحوه تمیز کردن و تعمیر می پرسند که البته آگاهی از آنها برای خانه ای کاغذ دیورای دارد مهم است.

روش ساده تمیز کردن کاغذ دیواری

زیرا به هر حال بعد از مدتی از خرید کاغذ دیواری اگر از آسیب دیدن های احتمالی نیز در امان بماند ولی تمیز ماندن آن تقریبا امکان پذیر نیست و نیاز به نظافت دارد به دلیل حساسیت هایی که کاغذ دیواری دارد قطعا نظافت و تعمیر آن هم دارای نکات و ترفند های ریز و درشت بوده که اگر به آن ها عمل نشود ممکن است خسارت های زیادی به کاغذ دیواری شما وارد بنماید

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

اگر بچه کوچک در منزل دارید قطعا این مشکل را خواهید داشت، برای اثر مداد شمعی یا لکه‌ های چسبنده، سعی کنید تا جای که میتوانید اضافات موم را جدا کنید (با استفاده از یک کارد نوک تیز یا قاشق)  سپس چند لایه دستمال کاغذی روی نقطه مورد نظر قرار داده و با استفاده از اتو به آن حرارت دهید تا نرم شود، خواهید دید که به راحتی لکه به دستمال کاغذی چسبیده است.

لکه های چربی از بارز ترین مواردی است که باعث کثیف شدن کاغذ می شود، برای از بین بردن لکه‌های چربی، کمی آرد ذرت و آب را با هم ترکیب کنید و روی لکه قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود، سپس با یک قلم‌ مو یا جارو برقی پس از یک روز آرد ذرت را از روی آن بردارید ، خواهید دید از لکه چربی دیگر خبری نیست

اگر لکه بر روی کاغذ به وجود آمد البته لکه ای حاصل از چربی نباشد به راحتی با روش زیر قابل پاک شدن می باشد، با استفاده از یک پاک‌کن خمیری مخصوص کارهای هنری لکه‌ها را پاک کنید . البته این روش برای پاک کردن لکه‌ های چرب کاربردی ندارد، همچنین مطمئن شوید تا به طور کامل پاک شود، البته این کار را به آرامی انجام دهید که حین پاک کردن به کاغذ دیواری آسیبی نرسانید.

چند نکته مهم درباره نگه داری تمیز کاغذ دیواری ها

 • اگر پاک کن در دسترس شما نبود از خمیر یک تکه نان استفاده کنید و از آن مانند یک پاکن استفاده کنید و لکه ها را پاک کنید.
 • همچنین پس از نصب کاغذ دیواری از نصاب خود بخواهید تا اضافات رول کاغذ دیواری را در خطوط کناری کمد‌، کابینت‌ها و قفسه‌ها استفاده نماید؛ این کار راه‌‌حل خوبی برای استفاده کردن آنها است، همچنین اطمینان حاصل کنید چند تکه اضافه در دست داشته باشید تا برای تعمیرات کوچک روی دیوار بتوانید از آن استفاده کنید.

اگر نصاب شما دقت لازم را در نصب کاغذ دیواری نداشته و یا کم تجربه باشد ممکن است پس از نصب حباب هایی مشاهده کنید، برای از بین بردن حباب‌ها، یک خراش کوچک توسط نوک تیغ روی حباب ایجاد کنید و اگر حباب بزرگ بود یک سرنگ مخصوص چسب را به داخل آن فرو کنید و کمی چسب بزنید و توسط یک اسفنج مرطوب اضافه چسب را پاک کنید و کاغذ دیواری را به طرف مقابل فشار دهید تا هوای داخل حباب خارج شود و برای خارج کردن حباب از یک لبه صاف پلاستیکی استفاده کنید.

حتما بخوانید: خانه تکانی در دوران کرونا

محلول پاک‌کننده دست‌ ساز

برای کاغذ دیواری های PVC و انواع قابل شستشو آن، میتوانید پاک کنند های مخصوص استفاده نمایید و یا از این محلول پاک کننده دست ساز استفاده کنید:

 • 1 پیمانه آمونیاک
 • 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی
 • 4 لیتر آب

همچنین یک سطل آب با کمی مایع ظرفشویی نیز برای شستشوی آن مناسب خواهد بود، ابتدا روی یک قسمت کوچک از کاغذ دیواری، محلول را آزمایش کنید تا به آن آسیب نرساند؛ هر محلول شوینده ای که میخواهید را میتوانید امتحان کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه نگهداری و تمیز کردن برندهای مختلف ایرانی و کاغذ دیواری خارجی میتوانید همین حالا با مشاورین ما در شرکت دکورچوب تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان استفاده کنید.

فروشگاه دکورچوب

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام و درود
   با راهکارهای ارائه شده در این مقاله، بله میتوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا