کاغذ دیواری

تمیزکردن کاغذ دیواری در دوران کرونا

نگهداری کاغذ دیواری

برای تمیز کردن کاغذ دیواری در دوران بحران کرونا ویروس می ‌توانید با آب ژاول به راحتی این کار را انجام دهید. با ترکیب کردن ۱ سی سی وایتکس و ۱۰۰ سی سی آب، ماده آب ژاول ساخته شده و بعد از آن می ‌توانید از آن به عنوان یک تمیز کننده خوب و یک ماده ضدعفونی عالی جهت پیشگیری از کرونا دیوارها و حتی سطح روی کاغذ دیواری قابل شستشو را تمیز کنید.

بهترین راهکار برای تمیز کردن کاغذ دیواری در دوران بحرانی کرونا ویروس

در این دوران که حساسیت همه افراد در امر نظافت و تمیز کاری‌ های روزانه به اوج خود رسیده است و در حال تمیز کردن تمامی سطوح در منزل خود هستند و از در و پنجره و شیرآلات سرویس ‌ها و آشپزخانه، کاشی، سرامیک، وسایل شخصی و غیره را مرتب استریل می‌ کنند تا از شیوع هر چه بیشتر کرونا ویروس پیشگیری کنند. تمیز کردن دیوارها هم امری الزامی به شمار می‌ رود. اما شیوه تمیز کردن دیواری که نقاشی شده باشد با زمانی که با کاغذ دیواری دیوارپوش شده باشد کاملا متفاوت است، مخصوصا اینکه اغلب افراد از کاغذ دیواری استفاده می‌ کنند.

بهترین راهکار برای تمیز کردن کاغذ دیواری

با توجه به اینکه قسمت ‌های دست پایین دیوار باید مرتب ضدعفونی شود خوب است که از روش‌ های مرسوم ولی به شکل موثرتری در این دوران استفاده کنید. تمامی روش‌ هایی که برای تمیز کردن سطح کاغذ دیواری با استفاده از مواد شوینده انجام می ‌شود برای پیشگیری از کرونا ویروس کفایت می ‌کند. البته بهترین روش استفاده از آب ژاول است.

روش تمیز کردن انواع کاغذ دیواری مثل هم نیست

اولین چیزی که باید همیشه مد نظرتان باشد این است که وقتی شما بعد از خرید کاغذ دیواری آنرا نصب می ‌کنید بعد از گذشت مدتی طولانی برای تمیز کردن سطح روی آن نمی‌ توانید همچون دیواری که نقاشی رنگ روغن شده است رفتار کنید. برای تمیز کردن کاغذ دیواری حتما باید به نوع جنس آن توجه داشته باشید اما از آنجایی که امروزه بیشتر افراد از کاغذ دیواری قابل شستشو با لایه محافظ پی وی سی PVC (کاغذ دیواری ضد آب) یا به اختصار وینیل که دارای مقاومت بالایی است استفاده می ‌کنند. تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری کاملا راحت تر از نوع غیر قابل شستشو آن است. که به آن کاغذ دیواری قابل شستشو می گویند. شما می‌ توانید با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و تمیز کننده در شرایط بحرانی کرونا ویروس کاغذ دیواری قابل شستشو را تمیز و ضدعفونی کنید اما متاسفانه برای کاغذ دیواری ساده چنین امکانی وجود ندارد.

چگونه یک ماده ضد عفونی کننده خوب برای کاغذ دیواری قابل شستشو تهیه کنیم؟

با استفاده از یک سی سی وایتکس به همراه 100 سی سی آب به راحتی می ‌توانید یک ماده ضدعفونی کننده خوب برای پاک کردن تمامی سطوح تهیه کنید که برای تمیز کردن کاغذ دیواری مقاوم و قابل شستشو کاملا مناسب است. با این روش هم می ‌توانید همزمان در خانه تکانی و نظافت بهاره منزل‌تان از خطر ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کنید.

اما قبل از استفاده از این ماده تمیز کننده با یک دستمال خشک سطح روی کاغذ دیواری را تمیز کنید و یا به جای آن می ‌توانید با کمک جاروبرقی سطح کاغذ دیواری را غبار روبی کنید و سپس از محلول آب ژاول تهیه شده برای ادامه تمیز کاری استفاده کنید. برای تمیز کردن سطح کاغذ دیواری و پاک کردن تمامی سیاهی ‌ها و کثیفی ‌ها روی آن و مخصوصا لکه ‌های چربی دستمال را در درون آب ژاول بزنید تا کامل خیس شود و سپس آب آن را کامل بگیرید و سپس سطح روی کاغذ دیواری را تمیز کنید.

چگونه لکه های مختلف را از روی کاغذ دیواری پاک کنیم؟

برای اینکه بتوانید لکه‌ ها را از روی کاغذ دیواری پاک کنید باید راه کار آن را با توجه به نوع جنسی که دارد شناسایی کنید. به طور کلی کاغذ دیواری در دو نوع قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم می ‌شود. اگر جنس کاغذ دیواری منزل‌تان از نوع قابل شستشو باشد به راحتی و استفاده از کمی محلول مایع صابون یا هر نوع شوینده دیگری که سازگار با کاغذ دیواری است لکه ‌ها را پاک کنید. اگر لکه ‌ها تازه باشند خیلی راحت و سریع پاک می ‌شوند اما اگر خیلی قدیمی باشند نیاز به زمان بیشتری برای برطرف شدن دارند. اما اگر جنس کاغذ دیواری غیر قابل شستشو باشد امکان تمیز کردن آن با دستمال مرطوب یا آغشته به مواد تمیز کننده میسر نیست و برای تمیز کردن لکه ‌ها باید به صورت نقطه‌ ای سطح کاغذ دیواری را تمیز کنید که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می ‌دهیم.

2 روش برای پاک کردن لکه ها از روی کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

شما با استفاده از دو روش گفته شده توسط دکورچوب می ‌توانید به راحتی لکه‌ های چربی و کثیفی را از روی کاغذ دیواری غیر قابل شستشو پاک کنید.

  • روش اول این است که با استفاده از یک دستمال کاغذ دیواری یا حوله کاغذ و به کمک اتو می ‌توانید لکه ‌های چرب را از روی کاغذ دیواری ساده حرکت دهید. دستمال را بر روی محل مورد نظر بگذارید و سپس اتو با پایین درجه حرارت را بر روی آن قرار دهید و به مدت یک دقیقه صبر کنید. حرارت اتو لکه ‌های چربی را حرکت دادن و سپس به حوله کاغذی جذب می ‌شوند.
  • روش دوم این کار با استفاده از پودر تالک یا پودر بچه امکان پذیر است. کافی است که مقداری از پودر بچه را روی محلی که لک شده است بریزید و ده دقیقه صبر کنید و بعد از آن با استفاده از یک اسفنج نرم و کاملا خشک سطح کاغذ دیواری را تمیز کنید.

محلول سرکه مناسب برای افراد حساس در نظافت منزل

اگر شما به مواد شوینده حساسیت دارید با استفاده از یک دوم فنجان سرکه می ‌توانید به همراه یک لیتر آب یک محلول تمیز کننده و ضدعفونی کننده قوی و بدون هیچ نوع عوارضی برای سلامتی خود بسازید. این محلول برای افرادی که نارارحتی ریه دارند توصیه می ‌شود.

جمع بندی: اگر جنس کاغذ دیواری منزل تان از نوع پی وی سی باشد در این دوران حساس برای ضدعفونی کردن سطح روی دیوار مشکلی نخواهید داشت و با استفاده از آب ژاول این کار را انجام خواهید داد. اما اگر هنوز از کاغذ دیواری ساده استفاده می‌ کنید چاره ‌ای ندارید جز اینکه از فاصله نیم متری به صورت جزیی آب ژاول را اسپری کنید و در صورتی که احساس می ‌کنید ممکن است این کار شکل کاغذ دیواری ساده را خراب کند می‌ توانید به بهانه شب عید کاغذ دیواری منزل‌تان را عوض کنید. حسن این کار در این است که اول از همه سلامت خود و خانواده تا را تضمین می ‌کنید و پس از آن با این کار در طی سال به راحتی می ‌توانید هر زمان که لازم بود دیوارها را تمیز کنید.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا