کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری از گذشته تا کنون

تاریخچه کاغذ دیواری

پس از گذشت سال ها شاهد ورود طرح های جدید و متنوع کاغذ دیواری به دنیای طراحی دکوراسیون هستیم و اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد طرح های متفاوت تر هستیم به طوری که هنوز طرح و نقش های اولین کاغذ دیواری های تولید شده به خوبی جایگاه خود را بین سایر طرح های امروزی حفظ کرده اند و هر کدام در سبک های دکوراسیون کلاسیک و مدرن فضاهای جذابی را می سازنند و این نشان دهنده علاقه عموم افراد به کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را نشان می دهد و همچنین بیانگر آن است که طرح های قدیمی یا کلاسیک زیبایی خود را در مقابل طرح های مدرن به هیچ وجه از دست نداده است و به همین دلیل قصد داریم تا این مقاله نگاهی اجمالی به کاغذ دیواری از گذشته تا کنون بی اندازیم پس با ما همراه باشید.

تاریخچه کاغذ دیواری

 در اوایل، چون کار کردن با کاغذ دیواری به خاطر لطافت خاصی که داشت سخت و دشوار بود در نتیجه ارتباط آن با دنیای هنرهای تزیینی بسیار ضعیف بود اما رفته رفته و با تغییراتی که در مراحل تولید کاغذ دیواری و نوع چسب کاغذ دیواری ایجاد شده جایگاه بسیار خوب و حتی غیر قابل حذفی را در دنیای دکوراسیون داخلی به خود اختصاص داد.

تاریخچه کاغذدیواری

اولین طرح کاغذ دیواری از گذشته تا کنون متعلق به سال 1509 میلادی در کشور انگلستان است که طرح آن اثری ایتالیایی با کار حکاکی بر روی چوب انار و متعلق به دوران هنری هشتم است که در ادامه قصد داریم سیر تغییرات طرح و رنگ های کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را مورد واکاوی و بررسی قرار دهیم تا ببینیم روند تغییرات آن در طی قرن های پانزدهم تا به امروز به چه شکل بوده است.

سبک طراحی کاغذ دیواری در اویل قرن پانزدهم

در گذشته همه افراد برای طراحی داخلی از انواع رنگ برای نقاشی منزل شان استفاده می کردند اما پس از ابداع کاغذ توسط چینی ها، اروپایی ها را در فکر تولید کاغذ دیواری انداخت تا از آن به عنوان یک جایگزین مناسب و ارزان قیمت در مقابل هزینه های زیاد نقاشی و سایر اقلام تزیینی دیگر بهره ببرند. متداول ترین و مرسوم ترین طرح های کاغذ دیواری های متعلق به قرن 15 شامل طرح های گل داماسک و راه بود که امروزه همچنان طرفداران خودش را دارد و از آنها به عنوان کاغذ دیواری کلاسیک یاد می شود و به خاطر طرح جذابی که دارد به ابهت هر فضایی می افزاید.

کاغذدیواری قرن 15

کاغذ دیواری در قرن پانزدهم بیشتر توسط طراحان کاخ های سلطنتی و منازل اشراف زادگان مورد استفاده قرار می گرفت و استفاده آن برای عموم مرسوم نبود و نخستین شکل مستند کاغذ دیواری در انگلستان مربوط به 1509 است که طرح چوب انار با الهام از هنر و اثر ایتالیایی ها است که به دستور هنری هشتم چاپ و مورد استفاده قرار گرفت.

در حقیقت تاریخچه اصلی تزیین و دکوراسیون داخلی به زمان رم و مصر باستان بر می گردد که بیشتر شامل نقوش مرتبط با آیین و فرهنگ آن دوران بوده است اما در مناطق سردسیر چون اروپا برای گرم نگه داشتن منازل شان از کاغذهای ضخیم و منقش به طرح های زیبا برای تزیین دیوارها استفاده می کردند تا با این کار ورود سرما به داخل و هدر رفت گرمای محیط خانه جلوگیری کرده باشند که در ادامه تاریخچه کاغذ دیواری از گذشته تا کنون را بررسی می کنیم.

کاغذ دیواری سبک چینی در قرن هفدهم

کاغذ دیواری سبک چینی در قرن هفدهم از جنس ابریشم چینی برای طبقه اشراف  در زمان سلسله مینگ طراحی و مورد استفاده قرار گرفت. این سبک در دهه 1600 توسط طراحان اروپایی رواج پیدا کرد که از این نوع دیوارپوش در حقیقت از تابلوهای کاغذ برنج برای به تصویر کشیدن مناظر با گل و پرندگان ظریف طراحی کرده استفاده می کردند.

کاغذدیواری طرح چینی قرن 17

همان طور که در تصویر پایین ملاحظه می فرمایید خطوط مبلمان ساده در این اتاق، طبیعت ظریف کاغذ دیواری سبک چینی را تکمیل می کند و چنانچه به دنبال طرح های کاغذ دیواری سبک چینی هستید توصیه می کنیم از نمونه طرح های موجود در شرکت های Gournay و  Wong و Griffin بازدید کنید.

سبک طراحی کاغذ دیواری طرح گل در قرن هفدهم

کاغذ دیواری طرح گل از جمله طرح های زیبا و مورد علاقه بین مردم در گذشته بوده است با این تفاوت که طرح های آن مثل کاغذ دیواری های امروزی با طرح گل گلی نبود و بیشتر طرح های آن منحصر به گل داماسک بود. سبک طراحی کاغذ دیواری طرح گل در قرن 17 نشان از سبک طراحی فرانسوی است که در سال 1745 به اوج محبوبیت خود رسید و طرفداران زیادی پیدا کرد.

کاغذدیواری طرح گل قرن 17

برای ایجاد این نوع دیوارپوش به صورت تاریخی، به کاغذ یا بوم، رنگ پس زمینه می زدند و سپس این طرح با استفاده از چسب، چاپ یا استنسیل می شد و قبل از خشک شدن چسب، کار نصب انجام می شد و نا گفته نماند در قرن هفدهم بیشتر از پشم گوسفندان برای تهیه دیوارپوش پارچه ای استفاده می کردند.

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن هجدهم

طرح کاغذ دیواری های دوران قرن هجدم بیشتر شبیه پوستر دیواری و دارای طرح و رنگ هایی مشابه دوران قرن هفدهم بود. کاغذ دیواری در این مدت در انگلیس بسیار رایج شد به طوری که در سال 1712 مالیاتی بر روی هر کاغذ دیواری که تولید می شد در نظر می گرفتند.

کاغذدیواری های قرن 18

فرانسوی ها در طراحی زمینه کاغذ دیواری ذوق و سلیقه بیشتری به خرج می دادند و با کمک دستگاه های جدیدی که در سال 1785 اختراع شده بود بهتر از هر وقت دیگری کار تولید کاغذ دیواری را انجام می دادند و در این زمان به دستور پادشاه لوئیس شانزدهم اندازه استادارد هر رول 34 پا تعیین شد و طرح های منظره و بزرگ در فرانسه بسیار محبوب شده بودند و همچنین کاغذ دیواری های تولید شده با این نوع دستگاه های چاپی بسیار گران قیمت بودند.

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن نوزدهم

غالبا طرح های کاغذ دیواری در قرن نوزدهم شامل طرح هایی از پدر جنبش هنر و صنایع دستی، ویلیام موریس است. موریس با استفاده از اشکال و نقوش برجسته از دامن طبیعت، الگوهای مسطح اما پیچیده ای را با الهام از نقاشان سابق رافائل و ملیله های اواخر قرون وسطی ایجاد کرد.

کاغذدیواری ها در قرن 19

چندین طراح دیگر با هموریس همکاری کرده اند و بسیاری از طرح های اصلی موریس و شرکت های امروزی نیز در همچنان در دست تولید هستند. این اتاق رختشویی الگویی تازه و ظریف را نشان می دهد که به خوبی توسط دکوراتور آن را طراحی کرده است.

سبک طراحی کاغذ دیواری در قرن بیستم

از زمان ابداع کاغذ دیواری از روی ابداع کاغذ توسط چینی ها از قرن پانزدهم تا بیستم فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشت و با توسعه صنعت چاپ و ساخته شدن دستگاه های چاپ حرفه ای اولین دستگاه صفحه نمایش ابریشم مکانیکی در سال 1920 ظاهر شد و میلیون ها رول کاغذ دیواری در طی 10 سال آینده را به فروش رساند اما  پس از آن، تکمیل رنگ تا دهه 1950 به طول انجامید.

کاغذدیواری قرن 20

تصاویر کاغذ دیواری در اواسط قرن بیستم با رنگ های روشن و با ظاهری شکیل و زیبا عرضه می شد و با توسعه فناوری کاغذ دیواری وینیل در دهه 50 ظاهر شدند. کاغذ دیواری وینیل از انواع پلیمر توسط دانشمندان در دهه سال 1920 ساخته شده است که با استفاده از این کار علاوه بر ایجاد قابلیت انعطاف در کاغذ دیواری امکان نظافت و شستشوی آن را فراهم کردند، در حقیقت وینیل به صورت یک لایه نازک و نامرئی بر روی کاغذ دیواری چسبیده می شود یا اینکه به شکل اسپری بر روی سطح کاغذ دیواری اسپری می کنند و با این کار مقاومت آن را افزایش می دهند و قابلیت شستشو را در آن فراهم می کنند و وجود روکش وینیل کمی به وزن کاغذ دیواری می افزاید.

از نمونه های اولیه کاغذ های دیواری که در موزه ها و آثار به جا مانده از معماری های پیشین می توان دریافت که این عنصر به عنوان یک عنصر دکوراتیو در پس زمینه ی فضاهای داخلی حضوری فعال داشته است .

تاریخچه کاغذ دیواری از پیش از میلاد مسیح تا کنون چگونه بوده است؟

انسان اولیه وقایع ، نوشته ها و نقاشی های خود را در ابتدا بر روی دیوار های کاه گلی ثبت می کرد . با گذشت زمان و به تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیا ، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد ،اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند دریافته بود و همواره در راه دستیابی یه آن تلاش می کرد.

از این رو با پی بردن به تکنولوژی ساخت کاغذ و کاغذ دیواری ، با طراحی و ثبت اثر خود توانست خواسته های خود را عملی نماید . بر اساس شواهد به جا مانده می توان گفت که کاغد دیواری از چین باستان آغاز شده است . برای اثبات این ادعا می توان عنوان کرد که چینی ها مخترع کاغذ بودند و 200 سال پیش از میلاد بر دیوار های خود  ، کاغذ برنج می چسباندند.

در برخی از نمونه های استثنایی قرن نوزدهم در معماری چینی و فرانسوی می توان کاربرد شاخصی از این عنصر را دید . در اواخر قرن نوزدهم کاغذ دیوای نقش خود را به عنوان یک عنصر لوکس پیدا کرد و استفاده از آن در طراحی داخلی تبدیل به یک امر مهم گردید و به طراحی اش به عنوان یک عنصر تعیین کننده اهمیت داده شد .

امروزه کاغذ دیواری به عنوان یک عنصر حیاتی در طراحی داخلی در نظر گرفته می شود

انتخاب این عنصر در چگونگی طراحی فضاها و همچنین مبلمان تاثیر گذار است. کاغذ دیواری به خودی خود عملکردفضا ، قدمت بنا و یا حتی جنسیت کاربران فضا را نشان می دهد.

با توجه به اینکه دیوارها هستند که حریم فضا را بوجود می آورند ، در طراحی داخلی یکی از اصلی ترین مواردی هستند که باید به آنها توجه کرد . با بی توجهی به آنها نمی توان تعریف خوبی از فضا ، لبه ها و در کل از محیط مورد استفاده داشت . بی توجهی به دیوارها می تواند باعث به وجود آمدن فضایی بی روح و خالی از حس فضایی شود اما استفاده درست از عناصری مانند کاغذ دیواری میتواند باعث بوجود آمدن فضا هایی جذاب ، تمیز و قابل زیست شود.

به همین خاطر به نقش کاغذ دیواری به عنوان یکی از شاخصه های فضا باید به صورت خاص توجه شود و از طرف دیگر طراحی ان می تواند به گونه ای باشد که یک فضا را از نظر جنسیت و بافت تحت تاثیر قرار دهد و با تغییر نوع و طرح کاغذ ، دیگر متریال های مورد استفاده در فضا تغییر خواهند کرد . با توجه به همه ی این موارد می توان دید که کاغذ دیواری عنصری بوده که توانسته جایگاه خود را در عرصه ی طراحی داخلی فضا ها تثبیت کرده و همیشه به عنوان یک کالای تاثیر گذار در معرفی فضا ها مطرح شود و تاریخچه کاغذ دیواری نیز همین گونه بوده است .

سبک کاغذ دیواری های مدرن و امروزی

طرح و سبک کاغذ دیواری از گذشته تا کنون واقعا رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و در کنار حفظ کردن طرح های قدیمی و کلاسیک طرح های متنوع و بسیار زیادی وارد صنعت کاغذ دیواری شده است و طراحان با توجه به نظر و سلیقه مشتریان بازار طرح های آلبوم های کاغذ دیواری را طراحی می کنند و حتی به سبب گسترش و رشد تکنولوژی در فناوری های مختلف قدرت و قابلیت تولید کاغذ دیواری را دست خوش تغییرات زیادی کرده و در صورتی که طرح ایده آل تان بین آلبوم های کاغذ دیواری نباشد را می توانید سفارش دهید.

گرچه بیشتر مواقع افراد سفارش پوستر دیواری را برای طراحی قسمت های منزل شان، براساس نمونه طرح در خواستی که دارند می دهند و با دیجیتالی شدن صنعت چاپ به بهترین شکل می توان طرح و زمینه های کاغذ دیواری و پوسترهای سه بعدی را به شکلی تولید می کنند تا حس تحرک و پویایی در محیط احساس شود؛ مخصوصا اینکه پس از توسعه صنعت چاپ رنگ های بیشتری و طرح های متنوع تری را نسبت به قبل در آلبوم های کاغذ دیواری شاهد هستیم.

نتیجه گیری

بنابراین با توجه به سیر تغییراتی که کاغذ دیواری از گذشته تا کنون، از نظر جنس و طرح و رنگ سپری کرده است اکنون در دنیای امروز و با توجه به پیشرفت های چشمگیر در صنعت چاپ قدرت انتخاب برای ما پیش از گذشته است و در کنار آن نیز همچنان می توانید در صورتی که به سبک های کلاسیک و سنتی علاقه مند هستید از طرح های آن در کار طراحی دکوراسیون منزل تان بهره ببرید تا در نهایت سبک ایده آل خود را کامل کرده و خرید کاغذ دیواری خوبی داشته باشید.

امیدوارم از مطالعه این راهنما لذت برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا