والپیپر

استفاده از کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون منزل

کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی

خلاقیت مبحثی ست که در بسیاری از جنبه های زندگی ما جاری و ساری ست و دکوراسیون داخلی نیز از این امر مستثنی نیست. با قدم گذاشتن در وادی ناشناخته ها و انجام کارهایی که کمتر کسی مبادرت به انجام آن کرده است به شناخت عرصه های جدیدی پی خواهید برد. دکوراسیون داخلی می تواند شروع خوبی برای تمرین خلاقیت ذهنی باشد. از آن گذشته منافع بهره مندی از یک دکوراسیون زیبا و البته خلاقانه بر روح و جسم آدمی بیشمار است. در این مطلب سعی داریم به روش های خلافانه و متفاوت استفاده از کاغذ دیواری بپردازیم و این عنصر زیبا را به طرق مختلف لذت ببریم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خلاقیت با کاغذ دیواری

شاید استفاده از کاغذ دیواری برایتان امری عادی باشد و تصور نکنید که همین یک عنصر ساده را می توان به روش های منحصر به فردی به کار برد. بسیاری از افراد از خرید کاغذ دیواری به عنوان یک چالش یاد می کنند. درواقع عدم شناخت درست از این عنصر و روش های ست کردن و استفاده از آن شاید دلیل اصلی عدم انتخاب صحیح آن باشد. با داشتن برنامه ای از پیش تعیین شده خواهید توانست براحتی از پس خرید آن بر بیابید. در پاراگراف های بعدی با این روش ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

راههای استفاده از کاغذ دیواری

دیوار اکسنت

در گذشته هدف از استفاده از کاغذ دیواری پوشاندن دیوارهای بعضاً رنگ و رو رفته و قدیمی بود ولی این روزها هدف عمده افراد ایجاد تنوع با آن است. به همین دلیل کارکرد آن دستخوش تغییراتی شده است. بنابراین شاید دیگر ضرورتی نداشته باشد همه دیوارها را کاغذ کنید. بهتر است یک دیوار اصلی را به عنوان دیوار اکسنت انتخاب کنید و بعد طراحی آن را به گونه ای کاملاً متفاوت از سایر بخش ها انجام دهید.

دیوار بالای میز

برخی از مواقع به دلیل قرار گرفتن میز و سایر اشیاء بخش های پایینی دیوار به طریقی خارج از تیررس دید قرار می گیرند در این مواقع بهتر است هم برای صرفه جویی بیشتر در هزینه ها و هم زیبایی کار قسمت بالایی را با کاغذ دیواری پوشش دهید. شاید باورش برایتان سخت باشد اما همین کار به ظاهر ساده می تواند جلوه خاصی به فضا ببخشد و علاوه بر خارج کردن دیوارها از سادگی هارمونی و یکپارچگی آن را به رخ بکشد.

کاغذ دیواری نیمی از دیوار

فضای مطالعه اختصاصی

با یک لیوان چای و کتاب مود علاقه تان بعد از ظهر آرامی را برای خود رقم بزنید. برای آماده کردن چنین فضای دلپذیری می توانید فضایی را به آن اختصاص دهید. می توانید یک دیوار را با کاغذ دیواری موردعلاقه تان بپوشانید و قسمت پایین آن را سکو قرار دهید. سپس از کوسن های همخوان با رنگ کاغذ دیواری برای پوشش آن استفاده کنید.

دکوراسیون فضاهای پیچیده

شاید از وقت گذاشتن بر روی برخی از قسمت های منزل به دلیل پیچیدگی ها و عدم تقارن کاملاً ناامید شده باشید یا حتی اصلاً به این موضوع فکر هم نکرده باشید که این قسمت ها هم می توانند به طریقی نقشی بر زیبایی کلی اتاق داشته باشند. یکی از این فضاها دیوار زیر راه پله ها است. انتخاب یک کاغذ دیواری با رنگ و طرحی کاملاً متفاوت می تواند آن قسمت را تبدیل به نقطه عطف کند.

دکوراسیون فضای پیچیده با کاغذ دیواری

سرویس بهداشتی و حمام

استفاده خلاقانه کاغذ دیواری فقط محدود به اتاق پذیرایی و اتاق های خواب نمی شود؛ این روزها استفاده از آن در فضاهای مرطوبی مثل حمام و سرویس بهداشتی نیز رایج شده است. این رویکرد نوین به مدد استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در تولید کاغذ دیواری می باشد که قابلیت عدم جذب رطوبت و مقاومت بالا در برابر آن را ایجاد کرده است.

کاغذدیواری روشویی3

سقف

استفاده خلاقانه از کاغذ دیواری می تواند به سقف منزل هم برسد. این راهکار گرچه ممکن است بیش از حد خلاقانه باشد و ممکن است با این مورد خیلی آشنا نباشید ولی امکان استفاده از کاغذ دیواری در سقف نیز وجود دارد. می توان از انواع کاغذ دیواری نقش برجسته بدین منظور استفاده کنید.

پشت کمد

کاغذ دیواری را می توان برای پوشاندن دیوار پشت کمد یا انواع قفسه های کتاب و لوازم دکوری به کار برد. این کار حسی جدید در فضا ایجاد می کند و رنگ و نقشی دلپذیر به آن می بخشد. برای این منظور می توانید از انواع کاغذ دیواری پشت چسب دار با طرح های خاص هماهنگ با فضای اطراف استفاده کنید.

انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری

دلایل استفاده از کاغذ دیواری

شاید شما هم وقتی برای اولین بار تصمیم گرفتید تغییری در منزل ایجاد کنید و فضا را از حالت یکنواختی خارج کنید ناخودآگاه به یاد دیوارها افتادید. دیوارها بخش وسیعی از فضای منزل را به خود اختصاص می دهند بنابراین اینکه در اولویت اصلی شما در پروژه نوسازی باشد نباید تعجب کرد. اما انتخاب کاغذ دیواری و ترجیح آن به رنگ جای بحث و گفت و گو دارد.

دلایل استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری و نقاشی دیوارها هر یک می تواند مزیت ها و معایب خاص خود را داشته باشند. اما چرا روز به روز بر طرفداران کاغذ دیواری افزوده می شود؟ چرا اولویت بسیاری از افراد استفاده از کاغذ دیواری است و این روزها بیشتر منازل با آن تزئین شده اند؟ در ادامه سعی داریم دلایل استفاده و محبوبیت بیشتر کاغذ دیواری را بررسی کنیم.

نصب ساده

شاید بتوان یکی از دلایل برتری کاغذ دیواری بر رنگ را نصب ساده و کم دردسرتر آن دانست. درواقع نصب کاغذ دیواری در زمان کوتاه تر و با ریخت و پاش های کمتری نسبت به رنگ صورت می گیرد. این درحالیست که نقاشی ساختمان علاوه بر زیرسازی های پیشرفته تر نیاز به تخلیه منزل برای چند روز را دارد. گذشته از آن تا چند روز بوی رنگ می تواند آزاردهنده باشد.

نصب کاغذ دیواری ساده تر از نقاشی ساختمان

طرح متنوع

تنوع طرح و رنگ کاغذ دیواری ها نامحدود است. صدها نوع طرح در رنگ های مختلف هم اکنون موجود است و این تنوع طرح با گذشت زمان به صورت قارچ گونه ای رو به افزایش است. درگذشته بیشتر طرح های کاغذ دیواری محدود به طرح های کلاسیک و داماسک بود اما این روزها این طرح ها با اقبال کمتری روبرو هستند و به همین دلیل طراحان به دنبال پاسخ به این نیاز همگام با سلیقه جامعه فعالیت می کنند. تنوع طرح موجود در کاغذ دیواری زمینه استفاده از آن را در انواع فضاها با دکوراسیون های مختلف فرآهم کرده است. به همین دلیل کمتر فضایی را می توان یافت که نتوان از کاغذدیواری در آن استفاده کرد.

تنوع طرح کاغذ دیواری

عدم آسیب به دیوارها

یکی از ویژگی های کلیدی در کاغذ دیواری عدم آسیب به دیوارهاست. بسیاری از افراد در فضاهای تجاری به صورت دوره ای اقدام به تغییر دکوراسیون خود می کنند و استفاده از کاغذ دیواری می تواند ایده آل ترین انتخاب برای چنین فضاهایی باشد. نصب کاغذ دیواری و همچنین جدا کردن آن آسیبی به دیوار وارد نمی کند.

عدم آسیب کاغذ دیواری به دیوارها

طول عمر

طول عمر کاغذ دیواری در منازل مسکونی می تواند به بیش از 15 سال برسد. بنابراین اگر از انواع کاغذ دیواری ساده استفاده می کنید تا مدت ها خیالتان از تعویض آن راحت است. اغلب افرادیکه تصمیم به خرید مجدد کاغذ دیواری می گیرند اغلب از مد افتادن طرح و عدم هماهنگی رنگ با دکوراسیون منزل را دلیل این کار معرفی می کنند. بنابراین اگر از انواع ساده تر کاغذ دیواری انتخاب کرده اید می توانید تا پایان عمر مفید آن از آن استفاده کنید.

دوام کاغذ دیواری

خاص بودن

دلیل استفاده از دیوارپوش همیشه پوشاندن عیوب و فرآهم کردن پس زمینه برای اضافه کردن سایر عناصر نیست. در برخی شرایط استفاده از دیوارپوش برای ایجاد فضایی خاص و متفاوت از سایر بخش ها می باشد. در چنین شرایطی کاغذ دیواری ها به دلیل تنوع طرح و رنگ و حتی بافت بهتر از هر چیز دیگری می تواند فضاها را از یکدیگر تفکیک سازد و اهمیت یکی فضا را برجسته سازد.

ایجاد محیط خاص با کمک کاغذدیواری

ایجاد خطای دید

می توان با استفاده از کاغذدیواری عیوب فضا را پوشاند. به عنوان مثال فضایی که دارای دیوارهای کوتاه است را می توان با استفاده از کاغذ دیواری راه راه بلندتر از آنچه که هست نشان داد. رنگ ها نیز می توانند در پوشاندن نواقص منزل نقش داشته باشند. برای مثال رنگ های تیره در فضاهای بزرگ ایجاد احساس صمیمت می کنند و انواع روشن در فضاهای کوچک محیط را بزرگتر و دلبازتر نشان می دهند.

ایجاد خطای دید با استفاده از کاغذ دیواری

تحول فضای غیرعادی

استفاده از کاغذ دیواری یک راهکار عالی برای ایجاد تغییر در فضاهای خیلی کوچک و غیراستاندارد است. آیا شما هم کمد دیواری، اتاق تعویض لباس و یا فضای کاری دارید که نیاز دارید دستی به سر و روی آن بکشید؟ کاغذ دیواری در برخی موارد می تواند بیشترین تأثیر را در چنین فضاهایی داشته باشد. استفاده از کاغذ دیواری به خصوص برای فضاهای کوچک یک راهکار کاملاً اقتصادی محسوب می شود.

تزیین دیوارها به صورت مجزا

پوشاندن تمامی دیوار ها با کاغذ دیواری یکی از روش های کلاسیک و قدیمی است که از اوایل ورود کاغذ دیواری ها به عرصه ی دکوراسیون انجام می شده است. البته ممکن است این روش در حال حاضر و توسط افرادیکه طرف دار سادگی هستند انجام شود. اما در میان افرادیکه از سبک دکوراسیون مدرن پیروی می کنند شاید چندان جایگاهی نداشته باشد.

کاغذ دیواری متفاوت بر روی هر دیوار

این روزها برای ایجاد نمایی مدرن و بروز طرح های کاغذ دیواری برای هر فضایی متفاوت و براساس نیاز انتخاب می شود. به عنوان مثال کاغذ دیواری اتاق خواب و سالن پذیرایی با طرح و رنگ مختلف نصب می شود. این رویکرد می تواند در افزایش کارایی فضا نقش داشته باشد.

کاغذ دیواری گلدار 

گل ها و گیاهان همیشه تاثیر خوبی بر روی روحیه ما می گذارند و تقریبا در تمامی سبک های دکوراسیونی توصیه می شوند. استفاده از گل و گیاه منجر به افزایش انرژی و سرزندگی فضا می شود. کاغذ دیواری هایی هم که دارای طرح گلدار هستند می توانند خواص مشابهی داشته باشند. به همین دلیل استفاده از آنها در فضایی مثل اتاق نشیمن می تواند یک انتخاب ایده آل باشد.

کاغذدیواری گلدار

هارمونی رنگ ها

دیوارپوش و کفپوش به دلیل همجواری از نظر افزایش هارمونی و نظم در فضا نقش بسزایی دارند. استفاده از کاغذ دیواری بدلیل تنوع طرح و رنگ و همچنین بافت این موقعیت را فرآهم می کند تا با هر نوع کفپوش در انواع رنگ ها ست شود. به عنوان مثال پارکت لمینت که جنس و رنگی مشابه چوب دارد را می توان به سادگی با دیوارپوش ها و کاغذ دیواری طرح چوبی ست کرد. معمولا از این دیوارپوش ها در دکوراسیون خانه های روستیک استفاده می شود که حال و هوایی روستایی و قدیمی را به همراه دارد.

تعیین سبک دکوراسیون

کاغذ دیواری ها این قدرت را دارند که سبک دکوراسیون منزل شما را تعیین کنند. اگر به سبک دکوراسیون کلاسیک علاقه مند هستید می توانید کاغذ دیواری طرح داماسک را برگزینید. انواع کاغذ دیواری طلایی دارای طرح داماسک بخوبی می تواند حس و حال فضا را به سمتی که طراح در نظر دارد هدایت کند.

تعیین سبک دکوراسیون منزل با کاغذدیواری

حتما بخوانید: کاغذ دیواری پوستری چهره 

تنوع کاربرد

در گذشته کاغذ دیواری قابلیت شستشو نداشتند و از این رو استفاده از آنها در برخی از محیط ها با محدودیت روبرو بود. اما این روزها با افزودن لایه وینیل به آن انواع کاغذ دیواری قابل شستشو هستند. به همین دلیل هیچ محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد و حتی انواع کاغذ دیواری آشپزخانه و سرویس بهداشتی با طرح های اختصاصی در دسترس می باشند.

کلام آخر

امیدوارم هستیم که با مطالعه این راهنما بر میزان دانش و آگاهی شما برای تغییر دکوراسیون منزل افزوده باشیم. اگر با خواندن این مقاله تصمیم به خرید کاغذ دیواری گرفته اید می توانید برای مشاهده انواع آلبوم های کاغذ دیواری از فروشگاه دکورچوب بازدید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا